Książka

„Cierpliwy snajper” – Arturo Pérez-Reverte

Perez-Reverte_Cierpliwy-snajper500pxJest niemalże nieuchwytny. Pojawia się, po chwili znika, ale pozostawia po sobie ślady, których trudno się pozbyć. Jego „ofiary” nie mogą protestować, nikt go nigdy nie widział, niewiele o nim wiadomo, a mimo to szuka go wiele osób.

Mowa o Snajperze – tajemniczym graficiarzu, porównywanym do Banksy’ego, „terroryzującym” ulice Madrytu, Lizbony i Neapolu. Na wielu elewacjach budynków i murach różnych ruin dostrzec można jego charakterystyczny podpis – tag „Sniper”, w którym zamiast kropki nad „i” znajduje się celownik karabinu snajperskiego. Kiedy jednak – jak sugerują różne osoby – właśnie z winy Snajpera ginie chłopak, który jest synem pewnej osoby publicznej, zaczyna się konkretne śledztwo, mające na celu wytropienie nieuchwytnego.

Zadania tego podejmuje się Lex – zabójczo piękna była grafficiarka, obecnie działająca w granicach prawa, jednak wciąż pamiętająca „czasy ulicy”, gdzie najwięcej frajdy sprawiało to, co nielegalne. Czy jednak uda jej się dotrzeć do Snajpera? Namówić go na zwierzenia? Czy nikt nie spróbuje jej przeszkodzić?

Arturo Pérez-Reverte wprowadza nas w nielegalny, choć fascynujący świat graffiti i „bombienia” nim różnych budynków i pojazdów, najczęściej pod osłoną nocy. W zarysowanym przez autora świecie dość łatwo możemy się odnaleźć, czujemy wręcz, że stajemy się pośrednio kimś ze środowiska grafficiarzy, który zna zasady i czuje ów klimat. Pościg za Snajperem stanowi natomiast trzymającą w napięciu akcję, która – choć chwilami spowalniana – cały czas zmusza nas do kartkowania kolejnych stron z cisnącym się na usta pytaniem „i co dalej?”.

I trudno przy tym nie zgodzić się z autorem cytatu z „La Repubblica” – „Jest pewien pisarz, który przypomina ulepszoną wersję Spielberga z domieszką Umberta Eco. Nazywa się Arturo Pérez-Reverte”.

Premiera książki dziś, 19 lutego 2015.
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Arturo Pérez-Reverte
Tytuł książki: Cierpliwy snajper
Tytuł oryginalny: El francotirador paciente
Język oryginalny: hiszpański
Tłumacz: Joanna Karasek
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: