Książka

„Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści” – wyd. Papilon

najpiekniejszeBASIA:

W grubej oprawie, pięknie wydana pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji i patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY książka, zawiera cztery różne opowieści, które znalazły się tam razem ponieważ wygrały w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Historia pierwsza, autorstwa Iwony Czarkowskiej, pt. „Biuro zagubionych zabawek”, pięknie zilustrowana przez Katarzynę Bajerowicz, opowiada – jak się łatwo domyślić – o Biurze zagubionych zabawek, założonym przez dawnego dozorcę przedszkola, Hipolita Miotełkę, w miejscu nieczynnego sklepu. Do biura trafiają i zabawki, i szukający ich właściciele – i młodzi, i starsi ludzie poszukujący zabawek. Hipolit i Jacek Pajacek, czyli Pajac uwielbiający kisiel truskawkowy i od niedawna przyjaciel dozorcy (a jednocześnie nigdy nie odnaleziona przez małego właściciela zabawka), codziennie mają pełne ręce roboty i co dzień spotyka ich jakaś przygoda.

Opowiadanie drugie, autorstwa Grażyny Bąkiewicz, pt. „Kosmiczni odkrywcy: Franio i jego babcia” z rysunkami Artura Nowickiego to opowiadanie o babci i pewnym chłopcu, którzy wyruszają na poszukiwanie. Czego? Sprawdźcie sami. Co się tam dzieje, to głowa mała ;)

Trzecie z kolei jest zbiorem kilku opowiastek, o różnych postaciach. Nosi tytuł „Misiostwo Świata”, wyszło spod pióra Grzegorza Janusza i zobrazowane zostało przez Agnieszkę Żelewską. Historię są bardzo krótkie, zabawne i opatrzone bardzo kolorowymi rysunkami – w sam raz na poprawę humoru, także dla rodzica.

Czwarta i ostatnia to „Opowieść o Błękitnym Psie”, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci, zilustrowana według mnie najpiękniej obrazkami wykonanymi przez Aleksandrę Chabros. Tutaj poznasz Basię, Stasia, Tomka, Zosię i mamę Tomka – każdy z nich ma pewien problem, w którym pomaga im tajemniczy, błękitny pies. Być może pomoże także i Tobie?

Litery w książce są duże, rysunki staranne. Książka gruba, pełna pięknych, nieznanych opowieści. Napisana współcześnie, więc i dotykająca tematów obecnych, stanowić może cenna pomoc dla rodziców – nie tylko w rozrywce – i dobry pomysł na wspólny czas z dzieckiem, ale także może posłużyć jako terapia bądź pośrednia odpowiedź na czasem niewypowiedziane pytania i nienazwane lęki dzieci.

Serdecznie polecamy :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Papilon.

Tytuł książki: Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 308
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca
Forma: Zbiór opowiadań/nowel
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Sprawdź także: