Książka

„Brudna gra” – Nikodem Pałasz

brudnagraKontynuując w tym tygodniu serię recenzji książek pisarzy mniej znanych, tym razem wraz z Nikodemem Pałaszem wkraczamy do świata sportu, a zarazem intryg, przekrętów i niewyjaśnionych morderstw. Towarzyszyć będziemy inspektorowi Wiktorowi Wolskiemu z komendy stołecznej w Warszawie.

Światowa gwiazda tenisa ziemnego – Artur Malewicz – tuż po niesamowitym zwycięstwie w ostatnim turnieju sezonu, World Championships w Londynie, zostaje znaleziony martwy w swoim ekskluzywnym apartamencie. Morderstwo, bo nikt nie bierze na serio opcji samobójstwa, próbuje rozwikłać właśnie inspektor Wolski. Oprócz tej, głównej sprawy, Wiktor równocześnie na własną rękę stara się rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci swojego ojca oraz reszty rodziny.

Nikodem Pałasz wprowadza nas w świat tenisa ziemnego. Jednak nie oczekujmy tutaj blichtru, wielkich gwiazd, wielotysięcznej publiczności, spektakularnych zagrań (no dobra, te się pojawiają). Wchodzimy bowiem „tylnym wejściem”, boczną furtką, mogąc niejako od przysłowiowej kuchni poznać ów wielki tenis: łapówki, sprzedawanie meczy, narkotyki, liczne machlojki – wszystko to wydaje się być niemal na porządku dziennym. Jak w takim świecie znaleźć zabójcę, skoro każdy trop komplikuje się coraz bardziej?

Wielu zachwala trylogię „Uwikłanie” / „Ziarno prawdy” / „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego. Warto jednak tamtejszego prokuratora Teodora Szackiego skonfrontować sobie z inspektorem Wiktorem Wolskim – ten drugi wcale nie wypada gorzej! Otwarty umysł, nietypowe zagrania (nieraz naprawdę przychodziło mi na myśl słynny „życie na krawędzi”), a przede wszystkim upór i dociekliwość – to atuty, których wielu mundurowych mogłoby mu pozazdrościć. Gorąco zachęcam do lektury – nie będziecie zawiedzeni, nawet jeśli nie macie zielonego pojęcia o tenisie ziemnym, jak ja ;)

Autor książki: Nikodem Pałasz
Tytuł książki: Brudna Gra
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 544
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014

Sprawdź także: