Książka

„Boskie zwierzęta” – Szymon Hołownia

Mimo boskiego tytułu książka jest w dużej mierze o ludziach. O tym, jacy potrafią być bezmyślni, okrutni, bezrefleksyjni, egoistyczni, ograniczeni, pyszni. Tak, tak – o nas mowa. Choć napisana przez Hołownię, znanego z pozycji religijnych, tę książkę trudno za taka uznać. Kilka odnośników do Biblii i papieskich tekstów, ale jeszcze więcej odniesień do naukowych rzetelnych pozycji.

Książka podzielona jest na kilka części, a każda z nich porusza temat zwierząt pod innym kątem. Jest o pięknie stworzenia, o ich świadomości, o myśliwych, o tym, czego nie chcesz wiedzieć o mięsie, o wegetarianizmie, o zielonych nazistach, o świętych, współczesnych fundacjach działających na rzecz zwierząt.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Hołownia nie przemilcza i nie boi się kontrowersji. Daje wiedzę teoretyczną, ale popiera ją przykładami. Mówi, co jest złe, ale wskazuje też właściwy kierunek. Owocem przeczytania książki był wegetariański tydzień mojej rodziny. Odkrycie, że już od dłuższego czasu jestem fleksitarianinem i że to jest OK spowodowało, że nie tylko poczułam ulgę, ale również entuzjazm do większej zmiany w tym temacie. Fleksitarianizm to stopniowe zmniejszanie ilości mięsa w swojej diecie i jest to normalna, częsta droga wielu obecnych wegetarian. Książka wpisuje się także w rosnący w siłę i bardzo ważny nurt zero waste.

Jedyne, co mnie denerwuje – ale to nie chodzi tylko o tę książkę, a w ogóle styl autora – to długie zdania. Kilka, czasem kilkanaście linijek, bez żadnej kropki. Te nawiasy, które sprawiają, że nie wiem już, co było sednem zdania. Ilość dygresji dotyczących jednego wątku czasem bardzo mnie rozprasza i zmusza do przeczytania tego samego zdania jeszcze raz.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Znak.

➡ „Boskie zwierzęta” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Szymon Hołownia
Tytuł książki: Boskie zwierzęta
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 416
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Religioznawstwo
Forma: Esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2018

Sprawdź także: