E-book

„Błądzą wszyscy (ale nie ja)” – Carol Tavris, Elliot Aronson

Bladza-wszyscy-ale-nie-ja_Elliot-Aronson-Carol-TavrisDawno na stronie nie gościła żadna książka stricte naukowa. Z jednej storny trudno się dziwić – tyle dobrej litreatury dokoła, że człowiek nie wie, po co sięgnąć, to i nawet nie raczy zerkać wzrokiem na książki naukowe. Po drugie – magisterka i czasy studenckie już za mną, toteż i przestałem być czytelnikiem biblioteki uniwersyteckiej, która obfitowałaby w tego typu dzieła. A tu okazuje się, że jednak czasem warto „tam sięgać, gdzie wzrok nie sięga”, jak mawiał wieszcz ;)

Ci z Was, którzy interesują się psychologią społeczną bądź ją studiują (tudzież uczą się czegoś pokrewnego i mieli taki przedmiot), kojarzą zapewne nazwisko Elliota Aronsona. Współautorki książki, czyli Carol Tavris, do tej pory nie znałem. Ten duet naukowców jednak wypuścił na rynek lekturę, którą powinni przeczytać wszyscy politycy, dziennikarze, liderzy, PO PROSTU WSZYSCY.

„Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?” (bo tak właśnie brzmi pełny tytuł książki) to interesujące studium przypadku.

Wspomniana dwójka naukowców próbuje w nim odpowiedzieć na pytania, dlaczego tak wiele osób uchyla się od odpowiedzialności, szukając powodów niepowodzenia nie u siebie, ale u innych? Skąd się biorą kłótnie małżeńskie? Dlaczego politycy nie potrafią przyznawać się do popełnianych błędów? Bo – nie ukrywajmy – nie potrafią. A w ogóle, to dlaczego wszyscy kłamiemy? Czemu dostrzegamy to, że ktoś inny jest obłudny, ale siebie zawsze widzimy w pozytywnym świetle?

Pytań, na które odpowiedzi można znaleźć wewnątrz tego case study, jest jeszcze więcej. Autorzy w dość swobodnym stylu (jak na, przypominam, literaturę naukową) wyjaśniają takie zjawiska, jak dysonans poznawczy, odkrywają przed nami karty, jakimi rządzi się psychika ludzka, tłumaczą, dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej oraz – co istotne – dlaczego sami widzimy,że zachowaliśmy się jeszcze w inny sposób.

Wszystkie przykłady poparte są licznymi badaniami, któe na przestrzeni lat zostały przeprowadzone przez dziesiątki naukowców. To zaś sprawia, że wiedzę zawartą na kartach tej książki wypada uznać za zgodną z prawdą. To z kolei warunkuje fakt, który nie jest już tak przyjemny – po lekturze tej książki nic nie będzie takie samo, jak wcześniej…

Ale z drugiej strony: to chyba dobrze, no nie? Bo ile można w życiu kłamać? ;)

Za udostępnienie e-booka do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Carol Tavris, Elliot Aronson
Tytuł książki: Błądzą wszyscy (ale nie ja)
Tytuł oryginalny: Mistakes Were Made (but not by me)
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Agnieszka Nowak
Liczba stron: 240
Kategoria:
Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Esej/zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2007
Rok pierwszego polskiego wydania: 208

Sprawdź także: