Książka

„Bioetyka. Anatomia sporu” – Barbara Chyrowicz

bioetyka-anatomia-sporu-b-iext27903744Podczas, gdy politycy i różni aktywiści społeczni z lewa i prawa nieustannie przekrzykują się mniej lub bardziej racjonalnymi argumentami na temat prawa do życia i śmierci, można odnieść wrażenie, że niektórzy kłócą się „dla zasady”, nie wiedząc nawet do końca, o co się rozchodzi. Właśnie dlatego warto sięgnąć do korzeni, by odkryć i zrozumieć anatomię (ale i genealogię) sporu.

W swojej książce prof. dr hab. Barbara Chyrowicz stawia się w roli zewnętrznego obserwatora, komentatora sporu. Poczynając od historii bioetyki jako nauki – zarazem zastaawiając się, czy to w ogóle dziedzina naukowa, czy może dyskurs – wprowadza czytelników w tematykę, która od dziesięcioleci nurtuje nie tylko lekarzy i teologów, ale także etyków, filozofów i prawników. Brzmi groźnie? To tylko pozory, bo język książki, choć w niektórych miejscach musi być naukowy i dokładny, to jednak w ogólnym rozrachunku jest zrozumiały dla przeciętnego czytelnika, który zawsze – w razie potrzeby – może posiłkować się licznymi przypisami.

Po historycznym wstępie, nakreślającym sam nurt w badaniach naukowych, autorka przechodzi do analizy dwóch sporów. Pierwszy z nich dotyczy istoty człowieczeństwa, różnicy między człowiekiem a osobą, wprowadza nas też w mający wiele odcieni temat wprowadzania zmian w naturze oraz „odgrywania roli Boga”. Kolejny dział stanowi sedno książki w świetle aktualnych „gorących” tematów – jest to obszerna analiza sporu o początek życia oraz jego koniec, a tym samym próba (moim zdaniem udana) jak najrzetelniejszego zaprezentowania racji każdej ze stron na temat aborcji i eutanazji. Musiało to być bardzo trudne, by pisać o tych tematach, nie wywierając na czytelniku presji, który pogląd jest „właściwy” – na to pytanie musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, ma jednak do dyspozycji całe spektrum, a nie słowa-wytrychy stosowane przez media i aktywistów.

Ostatnia część książki (pomijając bogatą bibliografię) poświęcona jest samej istocie spierania się- jak gdyby autorka chciała zwrócić uwagę zainteresowanych, jak prawidłowo i merytorycznie powinna się toczyć debata publiczna na tak ważne tematy. Co do mnie jednak najbardziej przemawia to wspominany już fakt, że autorka – nadmieńmy: siostra zakonna, a zarazem od 2002 roku kierownik Katedry Etyki Szczegółowej KUL – potrafiła „wyłączyć” własne poglądy i zamiast agitować za „jedyną słuszną” opcją, postanowiła solidnie przedstawić problem z każdej perspektywy. Solidne argumenty znajdą w treści zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy poszczególnych rozwiązań. Chylę czoła za rzetelność!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Barbara Chyrowicz
Tytuł książki: Bioetyka. Anatomia sporu
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 416
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Medycyna
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: