Książka

„Będzie bolało” – Adam Kay

Medycyna to jeden z najbardziej obleganych kierunków. Lekarz to jeden z uznawanych za bardzo prestiżowy zawód. Jak mają się do tego kompletnie niewspółmierne zarobki, długie dyżury aż do wyczerpania i karygodne warunki pracy? Witaj w świecie absurdów.

„Będzie bolało” to relacja lekarza o tym, jak to źle być lekarzem. Autor opowiada chronologicznie, jak wyglądała jego kariera lekarza po studiach, a droga awansu w tym zawodzie jest długa – i zanim zasłuży się na tzw. tytuł specjalisty, trzeba naprawdę wiele przejść.

Adam Kay większą cześć swojego życia spędza w pracy. Wielokrotnie robi nadgodziny. Nie ma rodziny, więc wszystkie święta również pracuje. Tekst zawiera historyjki z dni, kiedy zdarzyło się coś szczególnego – czasem śmiesznego, czasem strasznego, czasem smutnego. Ginekologia – czyli jego specjalizacja – to dziedzina, w której ciągle coś się dzieje, a jak się nie dzieje, to może się okazać, że właśnie się dzieje. Pierwsze cesarskie cięcie, szycie macicy po rozdarciu trzeciego stopnia, ciekawe rzeczy, które można znaleźć w kobiecej pochwie – jedna pacjentka wsadziła tam pierścionek zaręczynowy w jajku niespodziance! Po każdym porodzie autor sugeruje pacjentce, że Adam to bardzo ładne imię, niewiele jednak podziela jego zdanie.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Jednego dnia uświadamia pacjentkę, że także jest zwolennikiem recyklingu, prezerwatywy jednak nie są wielorazowe. Innym razem pacjentka próbuje mu wmówić, że jest w ciąży i że była w szpitalu w zeszłym tygodniu. Kiedy okazuje się, że miała badanie na piątym piętrze w budynku, który posiada tylko trzy, wraz z weryfikacją USG wszystko staje się jasne, a do kobiety w ciąży urojonej woła psychiatrę. W innym dniu położna próbuje go nawrócić, że nie używa się już słowa pacjentka – teraz obsługują klientów. To tylko pierwsze z brzegu perypetie opisane w tym tytule.

Książka może być swoistą przestrogą dla każdego młodego człowieka, w którego głowie powstaje pytanie: czy iść na medycynę? Osobiście uważam, że powinna być to lektura dla uczniów klas o profilu biologicznym w szkole średniej, kiedy jeszcze przed maturą decydujemy o przedmiotach, które młode osoby będą zdawać.

Język lekki, od czasu do czasu pojawiają się wulgaryzmy. Czyta się niesamowicie szybko. Autor posługuje się prostym językiem, a wplatane od czasu do czasu medyczne nazwy zabiegów tłumaczy w przypisach, dlatego książka jest bardzo zrozumiała dla osób spoza środowiska medycznego. Plastyczne przykłady i ciekawostki opowiedziane w bardzo zabawny sposób sprawiły, że oprócz zdobywania wiedzy można się przy tej książce dobrze bawić.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Insignis.

➡ „Będzie bolało” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Adam Kay
Tytuł książki: Będzie bolało: Sekretny dziennik młodego lekarza
Tytuł oryginalny: This is Going to Hurt: Secret Diaries of a Junior Doctor
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Katarzyna Dudzik
Liczba stron: 312
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Rok pierwszego wydania: 2017
Rok pierwszego polskiego wydania: 2018

Sprawdź także: