Książka

„Barça. Złota dekada” – Leszek Orłowski

barca-zlota-dekada-front_1000pxPRZEMEK:

Leo Messi, Xavi Hernández, Andrés Iniesta, Pep Guardiola… tych nazwisk nie trzeba przedstawiać chyba nikomu, kto choć odrobinę interesuje się futbolem. I choć osobiście nigdy nie byłem jakiś wielkim fanem piłki nożnej, z reguły „budziłem się” jedynie na czas Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, a jedyny stadion, na jakim postawiłem nogę to Santiago Bernabeu w Madrycie, to… mimo wszystko najbardziej zawsze interesowałem się meczami FC Barcelony.

Popularna Barça gra tak wyśmienity futbol, że nawet zasiadając do obejrzenia transmisji meczu z nie-wiadomo-jak-słabą-drużyną, można spodziewać się niezłego widowiska. Co jednak istotne, zespół gra nie tylko efektownie, ale i efektywnie – i głównie na tym drugim aspekcie skupia się niniejsza książka, o czym świadczy już sam podtytuł: Złota dekada. Obejmuje ona okres od 2006-2015 roku, dziesięć lat, w przeciągu których Barça zdobyła 23 tytuły i 28 trofeów. Czego jest to zasługa? Trenera? Zawodników? Taktyki? Szczęścia?

Leszek Orłowski, dziennikarz i komentator piłkarski, specjalizujący się w futbolu hiszpańskim, opisuje owe dziesięć lat nie tylko wzlotów, ale i upadków drużyny, analizując wszystkie możliwe czynniki wpływające na osiągane przez nią rezultaty. FC Barcelonę obserwujemy w różnorakich składach (z Messim i bez niego, a nawet z Ronaldinho!), z całkowicie odmiennymi trenerami, poczynając od Franka Rijkaarda, na Luisie Enrique kończąc, w różnorakich miejscach tabeli, w takich czy innych rozgrywkach… słowem – z każdej możliwej strony.

„Barça. Złota dekada” to dość szczegółowa analiza owych dziesięciu lat, będąca nie tylko historią fantastycznej drużyny piłkarskiej, ale i poradnikiem, jakie zachowania warto naśladować, a których unikać – zarówno jako piłkarz, jak i jako trener, właściciel klubu czy jakikolwiek inny działacz piłkarski. To wreszcie hołd oddany wybitnym sportowcom i trenerom, którzy poświęcili i poświęcają nadal wszystkie swoje siły, byśmy my – kibice – mogli oglądać futbol na wysokim poziomie. Wróć: na najwyższym poziomie – jak przystało na najlepszą drużynę świata.

Obowiązkowa pozycja nie tylko dla fanów Barçy czy miłośników futbolu, ale także – wbrew pozorom – doskonała lektura dla osób zainteresowanych zarządzaniem zespołem. Ciekawie jest zajrzeć w niektórych momentach także od kulis, czy ujrzeć piłkarzy na co dzień, nie tylko w szczytowej piłkarskiej formie, uganiających się za futbolówką po murawie.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu SQN.

Autor książki: Leszek Orłowski
Tytuł książki: Barça. Złota dekada
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 336
Kategoria: Hobby
Gatunek: Sport
Forma: Esej
Rok pierwszego wydania: 2016

Sprawdź także: