Książka

„Ballada o drobnym karciarzu” – Lawrence Osborne

Osborne_BalladaodrobnymkarciarzuLubię czasem pograć w karty. Są one zresztą jednym z lepszych rekwizytów na wszelakie wyjazdy – zajmują mało miejsca, oferują multum możliwości. Wojna, remik, poker, tysiąc, kierki, pasjans albo… bakarat.

Nic Wam ta nazwa nie mówi? Spoko, mnie też, ale wszystko o niej wie lord Doyle, bohater opisywanej dziś książki. Ów lord spędza długie tygodnie w kasynach w Makau, ogrywając chińskie jaskinie hazardu równie często, jak samemu dając sie ogrywać. W tej, pełnej losowości, grze karcianej, każde rozdanie jest dla niego równie ekscytujące i niesie ze sobą równie odległe od siebie opcje zwycięstwa i porażki.

Nie dba o to, czy wygrywa, czy przegrywa. W końcu prawdziwy lord miałby to gdzieś – a za takiego mężczyznę zamierza tu uchodzić. I co z tego, że przeszłość wyglądała zupełnie inaczej, niż ta „oficjalna”. Dla Doyle’a liczy się tylko tu i teraz. No, ewentualnie przyszłość – zwłaszcza, że poznał pewną uroczą callgirl, zwaną Dao-Ming. Czy jednak uzależnionego hazardzistę i wyrachowaną prostytutkę może czekać świetlana przyszłość, z zabezpieczeniem finansowym i świętym spokojem?

Lawrence Osborne w „Balladzie o drobnym karciarzu” nie tyle zwraca naszą uwagę na jakże fascynującą grę w bakarat, uroki Makau i zapierające dech w piersiach kasyna. Owszem, ro wszystko tu znajdziemy, ale zaledwie jako tło. Na pierwszy plan wysuwa się bowiem opowieść o uzależnieniu, o walce z samym sobą, o trudności podejmowania jakichkolwiek decyzji, które za moment nie okażą się głupie, albo – co gorsze – brzemienne w skutkach – choćby finansowych. Zwłaszcza, że – jak zauważa jeden z bohaterów:

Człowiek nigdy nie jest na takim plusie, żeby przestać.

Gorąco polecam lekturę „Ballady…” wszystkim – choćby po to, by następnie zastanowić się głęboko, od czego my jesteśmy uzależnieni. A potem odkryć, w jakim kierunku nas to prowadzi. Zanim będzie kiedyś za późno…

Premiera książki: 13.04.2016.
Za udostępnienie przedpremierowo egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Lawrence Osborne
Tytuł książki: Ballada o drobnym karciarzu
Tytuł oryginalny: The Ballad of a Small Player
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Anna Gralak
Liczba stron: 272
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: