Książka

„Bajki, które zdarzyły się naprawdę” – Anna Moczulska

Moczulska_Bajkiktorezdarzylysienaprawde_500pcxSą bajki i baśnie, które znamy z naszego dzieciństwa niemalże na pamięć. Tak jest w przypadku opowieści o Kopciuszku, Śpiącej Królewnie, Księżniczce na ziarnku grochu, Pięknej i Bestii, czy też Królewnie Śnieżce. A zastanawialiście się kiedyś, czy to możliwe, że wydarzyły się one naprawdę?

Do takich wniosków doszła Anna Moczulska, autorka bloga „Kobiety i historia” – odkryła, że w te 5 utartych schematów wpisuje się życie bardzo wielu bohaterów z kart historii, tej znanej i mniej znanej. Do wspomnianych we wstępie bajek dopasowała 20 opowieści historycznych o ludziach, których życie układało się mniej lub bardziej identycznie, jak bajkowych postaci. Co z tego wyszło?

Świetna, lekka, a zarazem wartościowa opowieść o czasach dawno minionych, która powinna przypaść do gustu każdego czytelnika – zwłaszcza zaś tego, którego nasz system oświaty nijak nie zachęcił do studiowania przeszłości. Jak pisze autorka:

Mam nadzieję, że te opowieści pomogą oswoić postacie z przeszłości tym, którzy (…) nie cierpią historii, bo kojarzy im się wyłącznie ze szkolną zmorą, z ciężkostrawną zbieraniną faktów z paru tysięcy lat, których nie łączy żadna atrakcyjna narracja.

Dwadzieścia losów kobiet, przedstawionych przez Moczulską, to 20 fascynujących, nie stroniących także od humoru opowieści o czasach królów i książąt, dam dworu, wygranych i przegranych w walce o władzę, biorących ślub z własnej woli lub pod przymusem, szczęśliwych lub oszalałych z rozpaczy… Nawet pomimo to, że w schemat jednej bajki komponuje się kilka życiorysów, różnią się od siebie diametralnie – tak różnorakie scenariusze potrafi pisać życie.

Osobiście, jako coraz większy fan historii i powieści historycznych, już zacieram ręce, bo wyczytałem chwilę temu, że autorka przymierza się do kolejnej książki ;) Tę natomiast mogę polecić każdemu, kto jest ciekaw, jak niesamowite mogą być losy kobiet w historii – także naszego państwa. Jak sugeruje bowiem podtytuł bloga autorki, a zarazem motto na okładce książki: „Najciekawsze w historii kobiet jest to, że wciąż jeszcze tyle w niej zagadek”. I warto te zagadki odkrywać!

Książka miała premierę w tym tygodniu, 26.08.2015 :)
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Anna Moczulska
Tytuł książki: Bajki, które zdarzyły się naprawdę: Historie słynnych kobiet
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 242
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Historia
Forma: Esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2015

Sprawdź także: