Książka

„Analfabetka, która potrafiła liczyć” – Jonas Jonasson

analfabetka-ktora-potrafila-liczyc-b-iext27871691Jonas Jonasson wkradł się do łask czytelników za sprawą swojej debiutanckiej, recenzowanej już przeze mnie, powieści „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął„. Ta komiczna historia o Allanie Karlssonie doczekała się zresztą ekranizacji – również zabawnej, ale (moim zdaniem) już nieco mniej udanej. Teraz Jonasson wrócił do gry ze swoją nową książką. I zdominował boisko.

Główna bohaterka, Nombeko Mayeki, od maleńkości para się – za przeproszeniem – g***ianą robotą. W końcu co innego mogłaby robić analfabetka w południowoafrykańskim Soweto. Dziewczyna jednak nie tylko – jak głosi tytuł – potrafi liczyć, ale i wykazuje się bystrością umysłu wręcz niebezpieczną jak na kogoś, kto oficjalnie uznawany jest za analfabetę i gorszego choćby tylko z powodu uprzedzeń rasowych, związanych z wszechobecnym w RPA apartheidem.

Równocześnie na drugim krańcu świata Ingmar Qvist ma ambitne plany związane z królem Szwecji. Co to ma wspólnego z nastoletnią Nombeko? I dlaczego w ich życie wmieszają się Chiny i Izrael?

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi mi do głowy po lekturze, to fakt, że oto przed nami historia na miarę kolejnego Forresta Gumpa. I poniekąd jest to skojarzenie trafne, bo losy Qvista i jego rodziny, a także wydarzenia w RPA są głęboko osadzone w świecie, jaki znamy z telewizyjnych wiadomości. Jest to jednak tylko moje luźne nawiązanie, w książce ani na trochę nie czuć, by Jonasson jakkolwiek próbował „zgapiać” od Winstona Grooma.

Znajdziemy za to mnóstwo humoru i zabawnych tekstów i sytuacji – jest w czym przebierać, gdyby się chciało cytatami zachęcić innych do lektury. Ja jednak odstąpię od tej czynności, by nie zepsuć Wam uciechy z samodzielnego odkrywania pokręconych losów głównych bohaterów :)

Pytanie nie brzmi „czy warto przeczytać?”, a raczej: „dlaczego jeszcze nie przeczytaliście tej książki?”. Lećcie nadrobić, póki nikt głośno nie pyta :D

Autor książki: Jonas Jonasson
Tytuł książki: Analfabetka, która potrafiła liczyć
Tytuł oryginalny: Analfabeten som kunde räkna
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Bratumiła Pawłowska-Pettersson
Liczba stron: 416
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: