Książka

„Akcja adaptacja” – Agnieszka Stein

akcjaadaptacjaBASIA:

Czy my i nasze dziecko jesteśmy gotowi na pójście do przedszkola? Co ono i my możemy dzięki temu zyskać? Jak wybrać przedszkole? Czym się przy tym kierować? I co to jest ta adaptacja? Na te i wiele innych pytań nasuwających się każdemu rodzicowi mniej więcej wtedy, gdy jego dziecko kończy 2-3 lata, odpowiedzieć pomoże Wam Agnieszka Stein w książce „Akcja adaptacja”.

Agnieszka Stein, będąca psychologiem dziecięcym, podejmuje temat dotykający każdej polskiej rodziny. Autorka jak zawsze bierze pod uwagę wszystkie punkty widzenia i pisze nie tylko o przedszkolach czy o dziecku, ale obejmuje całą rodzinę debiutanta. Nie, autorka nie mówi,, co jest najlepsze, ale raczej jak znaleźć w tym wszystkim równowagę.

Książka składa się z siedmiu części, każda z nich przeprowadza nas przez kolejne etapy lub tematy związane z przedszkolem.
Pierwsza, „Przedszkole – dlaczego, po co i kiedy” obejmuje wszystko na temat instytucji przedszkola jako takiej. Druga część nasuwa wiele pytań, które warto zadać – najpierw sobie, a potem w placówkach, którymi się interesujemy jako przyszłą opieką dla swoich dzieci. Trzecia część to tytułowa adaptacja – omawiająca, jak ten proces dobrze przejść. Kolejna część dotyczy przedszkolnej codzienności, czyli standardowych kwestii zaspokajania potrzeb w placówce, takich jak: jedzenie, spanie, ubieranie, choroby, wakacje czy urodzinki. Następna cześć dotyczy często nurtujących zagadnień, czyli zabawy i nauki. Dowiemy się tu zarówno o zajęciach dodatkowych, o tym kiedy dziecko ma zaległości, nie radzi sobie, jak także o tym, kiedy nasze dziecko uznać za zdolne. Przedostatnia część dotyczy przedszkolnych wyzwań i komunikacji z przedszkolem, kiedy to mamy z dzieckiem problemy, często pojawiające się w okresie przedszkolnym, jak: nie przestrzeganie reguł, niechęć sprzątania, przepraszania, mówienia itp. Ostatnia część, zatytułowania „Dojrzałość szkolna” zawiera tylko jeden rozdział: „Specyficzne przedszkole a zwykła szkoła”. Następnie mamy zakończenie, podziękowania, a także polecane lektury, które autorka sugeruje nam, jeśli mamy jeszcze jakieś wątpliwości czy niedosyt wiedzy o przygotowaniu do przedszkola.

Najtrudniejsze wybory to te dotyczące tego, czego kochamy – u każdego rodzica na szczycie tej listy będą zapewne dzieci. Wiedza podana jest bardzo lekko i z wyczuciem, biorąc pod uwagę odmienność potrzeb i różnorodność rodziców, dzieci i przedszkoli.

Polecam każdemu rodzicowi, szczególnie mamie – na drugie urodziny swojego dziecka. Swoja drogą – urodziny powinna świętować przede wszystkim matka jubilata, w końcu to jej wielkie osiągniecie.. Aby rozwój w przedszkolu także dopisać do tej listy – warto przeczytać.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Mamania.

Autor książki: Agnieszka Stein
Tytuł książki: Książka: Akcja adaptacja: Jak pomóc dziecku i sobie w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 224
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2017

Sprawdź także: