Książka

„13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki” – Leszek Kołakowski

lailoniaJako dziecko lubiłem czytać bajki – wiadoma rzecz. Lubiłem je też oglądać. Im jednak stawałem się starszy, tym bardziej odkrywałem, że animacje na ekranie komputera, TV lub w sali kinowej tworzone są także (alno i przede wszystkim?) dla dorosłych. Ot, że wspomnę tylko o „antenie Barney’ego” – kto nie kojarzy, KLIKA TUTAJ, a potem TUTAJ. Sorry ;) A zastanawialiście się kiedyś, jak to jest z bajkami pisanymi?

Już tytuł tej książki sugeruje, że zawarte w niej opowieści kierowane są do obu grup. Co jednak istotne – nie ma podziału na zasadzie „bajka dla dzieci” i „uwaga, czytać z dala od dziecka”. Wręcz przeciwnie – Leszek Kołakowski w taki sposób skonstruował swoje opowieści, by pełniły obie funkcje równocześnie.

Z jednej strony dziecko wysłucha historii i na płaszczyźnie dosłownej interpretacji wyciągnie wnioski i pozna morał. Z drugiej strony dorosły, świadom aluzji, metafor i innych zabiegów poczynionych przez autora, między wierszami odkryje dostosowany do swojego wieku przekaz.

Całość natomiast, jak to u Kołakowskiego, pokryta jest warstwą filozoficzną. I choć czasem śmiejemy się razem z dzieckiem z perypetii bohaterów, to równocześnie jest to śmiech przez łzy (lub głos bezradności) związany z tym, jak my zinterpretowaliśmy opowieść.

„13 bajek z królestwa Lailonii” to doskonała lektura na wspólne wieczory. Pozwala bowiem połączyć przyjemne – słuchanie bajki czytanej przez rodzica tudzież czytanie dziecku – z pożytecznym, tj. morałem, odpowiednim dla wszystkich słuchaczy.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Znak.

Autor książki: Leszek Kołakowski
Tytuł książki: 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 192
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Satyra
Forma: Zbiór opowiadań/nowel
Rok pierwszego wydania: 1963

Sprawdź także: