Książka

„Życie jest sztuką” – J.K. Rowling

zycie_jest_sztuka01BASIA:

Bardzo niewielka, niepozorna, ale treściwa książeczka, będąca zapisem wygłoszonej przemowy, jaką J.K. Rowling miała możliwość, przywilej czy zaszczyt wygłosić (choć raczej zaszczyt mieli słuchacze – absolwenci uczelni) podczas zakończenia roku akademickiego na Harvardzie.

➡ „Życie jest sztuką” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Rowling mówi o sobie, o swoim doświadczeniu, ale nie o sukcesach, a wręcz przeciwnie: o porażkach, które nauczyły ją wiele o sobie, ludziach i życiu. Książka pełna jest cytatów wartych zapamiętania, jak chociażby:

➡ „Życie jest sztuką” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autorka, choć porusza trudne tematy, jak bieda, niepowodzenie, strata, ujmuje to w specyficzny, miejscami humorystyczny sposób, który pozbawia tekst pretensjonalności czy wrażenia narzekania bądź użalania się nad sobą.

Nie byłaby sobą, gdyby nie poruszyła tematu, z którym kojarzy ją cały świat, a mianowicie – magii. Co ciekawe, podchodzi do tego, jak na legendę fantastyki, w zaskakujący według mnie sposób, twierdząc:

„Nie potrzeba nam magii żeby przemienić świat. My już mamy w sobie całą moc, która jest konieczna do zmiany świata na lepsze.”

Autorka żegna się, cytując Senekę: „I w sztuce, i w życiu, tak samo nieistotne jak są długie, lecz jak dobre”, po czym dodaje: „Życzę wam wszystkim bardzo dobrego życia”.

Jestem wdzięczna autorce i Wydawnictwu Media Rodzina, że mogłam tę książkę przeczytać i przypomnieć sobie, co jest w życiu ważne.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

„Życie jest sztuką” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Joanne K. Rowling
Tytuł książki: Życie jest sztuką. O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni
Tytuł oryginalny: Very Good Lives. The Fringe Benefits of Failure and the Importance of Imagination
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Piotr Budkiewicz, Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Liczba stron: 80
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: