„Żubr Pompik. Wyprawy. Skalny labirynt” – Tomasz Samojlik

13 grudnia 2019

BASIA:

„Żubr Pompik. Wyprawy” to wspaniała seria o tytułowym żubrze, który wraz z siostrą Polinką, tatą Pomrukiem i mamą Poradą wyrusza w różne miejsca. Nie myślcie sobie, o nie, że żubry żyją tylko w nieprzebytych puszczach – to ciekawskie zwierzęta. Opuszczają leśne gęstwiny, by poznać świat.

„Żubr Pompik. Wyprawy. Skalny labirynt” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

W tej części wędrujemy wraz z żubrami do Parku Narodowego Gór Stołowych. Polinkę góry dziwią, Pompika zachwycają, a Pomruka interesują jak zwykle pachnące trawy. Kiedy tak z zadartą głową podziwiali góry, kątem oka dostrzegli puszyste kształty, przemykające po gałęziach, tuż obok. Pompik jednak nie jest zainteresowany takimi drobinkami, jak to określił, co siostra odebrała bardzo osobiście – w końcu ona też była jeszcze maluchem. Skały, które tak podziwiał, nagle zamieniły się w tunel. Jeden prowadził do drugiego. W jednej ścianie były dziuple. Już pytał Polinkę, co o tym sądzi, ale okazało się, że Polinki już z nim nie było. Wołając się oboje odkryli, że się zgubili. Góry były zbyt wysokie, żeby się na nie wdrapać, a korytarze zbyt kręte, żeby się wydostać. Wokół nich nie ma nikogo prócz maluchów z puszystymi ogonkami, skaczących po drzewach. Polinka zwróciła się do nich o pomoc. Popielica, koszatka i orzesznica – bo takie to były zwierzątka – szybko odnalazły żubra i wyprowadziły go z labiryntów. Uratowały go maluchy, którym wcześniej nie chciał poświęcić swojej uwagi. Niedocenianie maluchów to poważny błąd – nigdy o tym nie zapominaj.

Rzetelna wiedza przyrodnicza podana w łatwo przyswajalny sposób. Dla dzieci, a jednak nie infantylnie. Jeśli nie jesteś po biologii, to czytając wraz z dzieckiem odkrywasz świat roślin i zwierząt. Oparcie serii o polskie Parki Narodowe to genialny pomysł. Po pierwsze: pokazujesz dziecku przyrodnicze zakątki naszego kraju, po drugie: każda książka to przygoda zwierząt, więc można zaszczepić u dzieci szacunek do słabszych i choć trochę je zrozumieć, po trzecie: każda bajka ma morał o różnorodności, przyjaźni, dobrej zabawie, pewności siebie… To wartości, o których warto czytać czasem wiele razy, bo książki o żubrze Pompiku takie są – na lekturze jednej się nie skończy. Krótkie zdania, wciągająca opowieść, morał, mapa Polski z zaznaczonymi parkami, ciekawostki przyrodnicze i prosta, przyjemna dla oka kolorowa grafika.

Polecamy serdecznie! :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

„Żubr Pompik. Wyprawy. Skalny labirynt” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Tomasz Samojlik
Tytuł książki: Żubr Pompik. Wyprawy. Wodospad muflona
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 24
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2019

Related posts:

"Następczyni" - Kiera Cass
"Nieodgadniony" - Maureen Johnson
"Bajkowe zimowisko" - Włodzimierz Dulemba