„Zły chłopiec” – Magda Umer, Bogusław Linda

15 lipca 2015

zly-chlopiec-b-iext28809863Przyznam, że z biografiami bywa u mnie różnie. Jeśli opowiada ona o kimś kogo znam, lubię, cenię – to czytam z miłą chęcią. Podobnie jest w przypadkach, gdy danej osoby nie kojarzę za dobrze, ale kusi wiedzieć o niej więcej. W tym przypadku było inaczej – niby każdy wie, kto to Bogusław Linda, ale ja jakoś zbyt wielu filmów z tym aktorem nie widziałem. Ominęły mnie nawet „Psy”, „Quo vadis”, „Czas surferów” czy „Jasminum”. Jakby się dłużej zastanowić, to Lindę tylko w „Panu Tadeuszu” widziałem chyba. A teraz sięgnąłem po biografię…

Książka stanowi tzw. „wywiad-rzekę”, jaki Magda Umer przeprowadziła z tymże aktorem. Całość podzielona jest na siedem części, w których Bogusław Linda opowiada o różnych aspektach i okresach swojego życia. Dowiadujemy się zatem, czy w dzieciństwie był tytułowym „złym chłopcem”, jakie ma wspomnienia z najwcześniejszych lat, jak wyglądała jego nauka w szkole czy na studiach. Linda nie boi się także opowiadać o kobietach, które pojawiły się w jego życiu, a warto dodać, że nie jest przy tym typem macho, wyliczającym na palcach.

Magda Umer pyta także o życie zawodowe – o filmy, w których grał lub mógł grać ów aktor, o pobyt na scenie teatralnej, a także o założoną przez niego Warszawskiej Szkoły Filmowej. Zwieńczenie książki stanowi bogato okraszony plakatami i zdjęciami dział, zawierający wykaz tytułów filmowych i spektakli, w których wystąpił Bogusław Linda. Wykaz tak długi, że zacząłem się zastanawiać, czemu prawie nic nie widziałem ;)

Wywiad czyta się naprawdę ciekawie – pytania są nieraz zaskakujące, aktor szczerze opowiada o wszystkim, co go w życiu spotkało, a w dodatku wewnątrz znajduje się wiele zdjęć Lindy z dzieciństwa i późniejszych czasów. Gratka dla fanów Lindy, ciekawa pozycja dla zainteresowanych życiem tego aktora – mnie, nie będącemu w tych grupach docelowych, bardzo zaintrygowała i zaciekawiła ta pozycja, więc wyżej wymienione osoby winny jeszcze przyjemniej przeżyć czas spędzony z tą książką :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Pascal.

Autor książki: Magda Umer, Bogusław Linda
Tytuł książki: Zły chłopiec
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Biografia/autobiografia/pamiętnik
Forma: Wywiad, rozmowa
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec" - Jan Wróbel
"Wędrowiec" - Suren Cormudian
"Tata plecie. Jak uczesać córkę w idealny warkocz" - Matti Airola

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>