„Zdarzyło się” – Włodzimierz Kalicki

2 stycznia 2017

108738-zdarzylo-sie-wlodzimierz-kalicki-1PRZEMEK:

Książka o tyle nietypowa, że po raz pierwszy zdarzyło mi się tak długo czytać zaledwie jeden tytuł. Zacząłem w styczniu, skończyłem w grudniu, cały rok upłynął mi z Włodzimierzem Kalickim i jego opowieściami w tle. Dlaczego?

„Zdarzyło się” to zbiór aż 366 historii, po jednej na każdy dzień, opowiadających o wydarzeniach z przeszłości, mających miejsce tegoż konkretnego dnia. Zdarzenia są różne – począwszy od narodzin czy śmierci znanych osób, poprzez istotne dla świata odkrycia naukowe czy wynalazki, zahaczając wielokrotnie o politykę czy – nad czym osobiście akurat ubolewam – tematy związane z drugą wojną światową, autor na każdy dzień przedstawia anegdotę, często okraszoną także zdjęciem lub ilustracją.

Zdarzają się też – i te mnie chyba najbardziej fascynowały – opowieści o największych napadach w historii, o najzimniejszym dniu stulecia, czy też sylwetki takich postaci, jak Wilt Chamberlain, który… no właśnie, nie zdradzę Wam, jeśli jeszcze nie wiecie ;) Historie opowiadane przez Włodzimierza Kalickiego wielokrotnie zaskakują, intrygują, nierzadko bawią (nawet, gdy mowa o napadzie na pociąg pocztowy!) – i to własnie sprawia, że aż chce się sięgać po to (nie ukrywajmy) opasłe tomiszcze każdego dnia i czytać dzisiejszą „czytankę”.

Autor przez dziesięć lat zbierał skrzętnie informacje, publikując te historyjki w Dużym Formacie. Tak zebrała się dość pokaźna kolekcja, która zebrana razem w jednym miejscu stanowi ową ponad 1100-stronicową „cegłę”, z którą spędziłem cały 2016 rok. A Was zachęcam do zaprzyjaźnienia się z Włodzimierzem Kalickim i jego opowieściami w tym nowym, 2017 roku ;)

Autor książki: Włodzimierz Kalicki
Tytuł książki: Zdarzyło się
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 1104
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Historia
Forma: Zbió esejów
Rok pierwszego wydania: 2014

Related posts:

"Obrona" - Steve Cavanagh
"Dom czwarty" - Katarzyna Puzyńska
"Piekło otwarte" - Gard Sveen

One Comment

  • Miłka Kołakowska 7 stycznia 2017 at 19:29

    Autor miał ciekawy pomysł i przyznaję, że taki rok sama chętnie bym przeżyła. Może się zaopatrzę we własny egzemplarz. Pozdrawiam! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>