Książka

„Zawód: powieściopisarz” – Haruki Murakami

zawod-powiesciopisarz-w-iext50014616BASIA:

Książka autobiograficzna, w której autor dzieli się z nami swoim życiem, w związku z zawodem, jaki uprawia – a mianowicie powieściopisarstwem. O Murakamim trudno powiedzieć, że – jak to się modnie mówi – powieść popełnił. Pisarstwo to jego zawód, styl, a obecnie już tryb życia. Wytrwałość i codzienna praca to jego sposób.

➡ „Zawód: powieściopisarz” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Jak wyglądała jego ścieżka zawodowa tego trudnego zawodu? Tego i wielu ciekawostek, niebanalnych szczegółów, których nie znajdziecie w wywiadach – bo tych raczej nie udziela – dowiecie się z tej książki. Aby Was jednak zachęcić i zaciekawić, powiem coś więcej. Fani na pewno i bez tego ruszą na łowy lub już są po lekturze, czy warto jednak do nich dołączyć?

Od czego się zaczęło? Gdy miał 29 lat i oglądał mecz baseballu, leżąc na trawie, przyszedł mu do głowy pomysł, że chciałby napisać książkę. Nietypowe? Poczekaj dalej. Czy miał coś niezwykłego do przekazania? Nie. Czy spłynęła na niego prawda objawiona, o której musiał powiedzieć całemu światu? Też nie. Jak opowiada kawałek dalej, był do bólu przeciętnym człowiekiem. Nie przeżył wojny ani innego kataklizmu, miał normalną rodzinę, uczył się nieźle, ale bez przesady, mieszkał na spokojnym przedmieściu, jakich wielu. Żadnych dysonansów ani tragedii, które byłyby dobrym materiałem do napisania książki.

Ale – jak sam podkreśla – ludzie, którzy myślą w kategorii: „nie mam materiału do pisania”, nie powinni się poddawać. Trzeba tylko zmienić punkt widzenia, a materiał sam się znajdzie. Najważniejsze jest nietracenie zdrowej ambicji.

➡ „Zawód: powieściopisarz” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

W książce Murakami opowiada o swoich barierach, które pokonał, o swoim pisarskim rozwoju i warsztacie, o poglądach dotyczących nagród literackich, środowisku i specyfice tego światka w Japonii. W tekście znajdziemy dygresje, dotyczące pisania poszczególnych książek, więc dla osób, które znają jego dzieła, może to być miły powrót do wspomnień lub spojrzenie na książkę z innej perspektywy. Na kartach autor ponadto niejako tłumaczy się ze swojej małej medialności i małej liczby spotkań.

Książka ta jest inna, a jednak podobna do poprzednich. Tak, jak w każdej książce, Murakami używa nietypowych zestawień słów czy porównań, snuje opowieść, pokazując czytelnikowi swój niepowtarzalny świat. Nie polecam zaczynania od tej książki przygody z tym autorem, aczkolwiek może akurat kogoś zachęci? Wbrew tytułowi, który może co poniektórych zmylić, nie jest to wcale książka jedynie dla pisarzy, aczkolwiek koledzy i koleżanki po fachu myślę, że mogą tam znaleźć dużo dla siebie.

Polecam serdecznie!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Muza.

„Zawód: powieściopisarz” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Haruki Murakami
Tytuł książki: Zawód: powieściopisarz
Tytuł oryginalny: 職業としての小説家 (Shokugyō to shite no shōsetsuka)
Język oryginalny: japoński
Tłumacz: Anna Zielińska-Elliott
Liczba stron: 288
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Publicystyka i eseje
Forma: Esej / zbiór esejów
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2017

Sprawdź także: