Książka

„Zapisane na skórze” – Dominik Dán

Trzecia z kolei powieść z Richardem Krauzem pochłonęła mnie na tyle, że… zupełnie podczas lektury zapomniałem, jaki jest jej tytuł. I wiecie co? To chyba nawet dobrze, bo całość była dla mnie o wiele większą zagadką – a przynajmniej tak mi się wydaje…

Detektywowi Oto Hanzlowi umiera żona, co powoduje, że wszyscy współpracownicy deklarują pomoc i wsparcie dla rodziny. Kiedy jednak niespodziewanie z zagranicznych wojaży wraca syn Hanzla – by nie powiedzieć: syn marnotrawny – zaczynają się schody. Chłopak posiada przy sobie broń, w dodatku w jego opowieściach łatwo dostrzec kłamstwa i niedomówienia. Co kryje w sobie jego nieznana przeszłość?

Równocześnie umiera pewien wysoko postawiony urzędnik państwowy. Policja prowadzi śledztwo dotyczące jego śmierci i… pojawia się garść nieścisłości i o wiele więcej pytań wymagających odpowiedzi. Czy Richardowi Krauzowi i pozostałym funkcjonariuszom uda się rozwikłać kolejną zagadkę?

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Jedno jest pewne: zwroty akcji i mnogość emocji są tu na porządku dziennym. Dominik Dán po raz kolejny w typowy dla siebie, niepozbawiony humoru sposób, prowadzi czytelnika przez misternie skonstruowaną intrygę, by niejednokrotnie zaskoczyć go ruchami bohaterów. I chyba to najbardziej podoba mi się w kryminałach Dána – jest śmiesznie i nieprzewidywalnie, a zarazem nie sposób sklasyfikować powieści jako komedia kryminalna, bo daleko temu to stylu prezentowanego np. przez Alka Rogozińskiego na naszym rodzimym rynku. Tutaj humor nierzadko służy rozładowaniu sytuacji – by ulżyć zarówno nam, jak i słowackim policjantom z wydziału kryminalnego.

Jeśli zatem lubicie nietuzinkowe sprawy, a równocześnie nie macie nic przeciwko nutce dowcipu (i to niejednej) podczas ich rozwiązywania – ten, jak i wcześniejsze kryminały autorstwa Dominika Dána obowiązkowo powinny trafić na Waszą listę #mustread ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.

➡ „Zapisane na skórze” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Autor książki: Dominik Dán
Tytuł książki: Noc ciemnych kłamstw
Tytuł oryginalny: Kožené srdce
Język oryginalny: słowacki
Tłumacz: Antoni Jeżycki
Liczba stron: 416
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Sprawdź także: