„Zapasy z życiem” – Eric-Emmanuel Schmitt

19 lipca 2014

zapasyzzyciemDrobny, dziesięcioletni chłopiec o imieniu Jun wiedzie żywot ulicznika. Pozbawiony ojca, obrażony na matkę, zarabia na życie sprzedając na ulicach Tokio różne drobiazgi. Począwszy od pewnego dnia natrętnie zaczyna mijać go starszy mężczyzna o imieniu Shomintsu.

Powtarzanym do znudzenia zdaniem „Widzę w tobie grubego gościa” mężczyzna próbuje zwrócić uwagę chłopaka, a następnie wręcza mu bilet na zawody sumo. Zdesperowany Jun, mimo początkowej niechęci i prób ucieczki, ostatecznie trafia do areny walk, czyli dojo, gdzie – zafascynowany pojedynkami sumitów – podejmuje decyzję o wstąpieniu do szkoły dla przyszłych zawodników.

Życie lubi płatać figle i nieraz z pozoru najmniej istotna decyzja staje się nieświadomie tą najważniejszą. Decydując się na szkolenie, Jun bowiem odkryje i pozna coś więcej, niż tylko techniki walki. Schmitt po raz kolejny w swoich utworach udowadnia, że nic nie dzieje się przypadkiem, zaś ocenianie ludzi zawsze niesie ze sobą ogromne ryzyko błędu, bo widzimy innych subiektywnie, przez pewien pryzmat, nie zawsze czysty i klarowny.

Krótka, ale zarazem pouczająca opowieść, w sam raz na wieczorną lekturę i chwilę zadumy i kontemplacji.

Autor książki: Eric-Emmanuel Schmitt
Tytuł książki: Zapasy z życiem
Tytuł oryginalny: Le sumo qui ne pouvait pas grossir
Język oryginalny: francuski
Tłumacz: Agata Sylwestrzak-Wszelaki
Liczba stron: 74
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura współczesna zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2009
Rok pierwszego polskiego wydania: 2010

Related posts:

"Zen To Done" - Leo Babauta
"Pan Lodowego Ogrodu - tom 1" - Jarosław Grzędowicz
"Substancja" - Klaudia Kloc-Muniak

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>