„Zagubieni książęta” – Garth Nix

29 marca 2016

Zagubieni ksiazeta - okladka.inddFantasy nie jest moją mocną stroną. Science fiction zresztą też. Długo – poza Potterem – wzbraniałem się przed tymi gatunkami. A teraz? Z wielką przyjemnością eksploruję nieznane tereny, podróżuję w czasie i odkrywam alternatywne rzeczywistości.

„Zagubieni książęta” porwali mnie w bardzo odległą, choć nieokreśloną dokładnie przyszłość. Tam poznałem chłopaka o imieniu Kemri – jednego z Książąt. W pewnym sensie nadludzi – sprytniejsi, bardziej inteligentni, otoczeni zaufanymi ludźmi. No, i limitowani – jest ich zaledwie dziesięć milionów. Na dodatek, to właśnie spośród nich zostanie wkrótce wybrany na 20-letnią kadencję kolejny przywódca Imperium.

Choc początkowo czytając powieść możemy czuć się znużeni tym, że wraz z Kemrim nieustannie uczymy się zasad Imperium oraz etykiety obowiązującej Książęta, dość szybko odkryjemy, że czeka nas zarówno fascynująca, jak i pełna niebezpieczeństw przygoda. Okazuje się bowiem, że wykładana teoria nie zawsze jest tożsama z praktyką – i tak, zamiast dyplomacji i grzecznościowych formuł, czeka nas przeprawa przez książęce wojny, w których jedyną zasadą okazuje się niemal całkowity brak zasad.

To jednak nie koniec naszego zaskoczenia, bo oto Kemri zostaje niespodziewanie wysłany na tajną misję. Dlaczego? Co tam odnajdzie? Czy spełni się jako Książę, czy sięgnie po koronę i tytuł Imperatora?

Nie wiem, jak wypadają inne książki autora, ale jestem skłonny zgodzić się z cytowaną na okładce opinią ze „School Library Journal”, że:

Nix (…) dowiódł, że jest mistezem fantastyki.

Autor w fascynujący sposób zarysował postać dojrzewającego i szukającego tak do końca swojej tożsamości głównego bohatera. Nie zapomniał przy tym o postronnych – zarówno mistrz skrytobójców Haddad, komendant Huzand, jak i inne postaci „żyją własnym życiem” – nie są liniowymi marionetkami, lecz potrafią podejmować nieraz zaskakujące nas decyzje, mające istotny wpływ na życie Kemriego. On sam zaś też musi nauczyć się nie tylko działać zgodnie z sercem i rozumem, a nie wyuczonymi formułkami, ale także zmienić niemal całkowicie swój sposób myślenia – a to już nie lada sztuka…

Lektura tej książki stanowiła dla mnie autentycznie ogromną przyjemność. Chętnie – choć to wątpliwe – ujrzałbym dalszy ciąg historii, kusi mnie także sięgnąć po inne książki Gartha Nixa. I to chyba powinny być wystarczające argumenty, byście i Wy dali się porwać przygodzie. A przy okazji odkryli, dlaczego – zgodnie z tytułem – książęta są zagubieni…

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Autor książki: Garth Nix
Tytuł książki: Zagubieni książęta
Tytuł oryginalny: A Confusion of Princes
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Natalia Wiśniewska
Liczba stron: 364
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Fantasy
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"Macierzyństwo bez Photoshopa - antologia
"Kuchnia bez konserwantów czyli wytwarzanie żywności w domu" - Lisa Casali
"Pensjonat Pod Świerkiem" - Antologia

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>