„Zagadka zegara maltańskiego” – Jørn Lier Horst

21 września 2015

zegarPo lekturze pierwszego tomu z serii CLUE automatycznie rzuciłem się wręcz do lektury drugiej części, ostatniej wydanej do tej pory w Polsce, będąc ciekaw, co tym razem słychać u Cecilii, Leo, Une i Egona.

Po tym, jak Cecilia otrzymała zdjęcie swej zaginionej matki, odkrywa, że ta ubrana jest na nim w inną suknię niż ta, którą miała na sobie w dniu zaginięcia. Wkrótce nieoczekiwanie znajduje stary pamiętnik mamy, który skrywa jej tajemnice.

Gazety tymczasem donoszą o zbiegu, który uciekł z więzienia. Mężczyzna odsiadywał wyrok za kradzież sporej ilości biżuterii oraz drogocennego zegara maltańskiego. Co ciekawe, napadu dokonano niemal równo rok temu – w dniu zaginięcia matki Cecilii.

Troje bystrych nastolatków (i pies, oczywiście) próbują rozwiązać zarówno zagadkę zniknięcia kobiety, jak i owego zegara, a równocześnie szukają odpowiedzi na filozoficzne pytania związane z… czasem.

Horst w rewelacyjny sposób, pod otoczką kryminału i zagadek, podsuwa młodym czytelnikom zarówno wiedzę historyczną, jak i filozoficzną. To książka, która uczy – nie tylko myślenia.

Uprzedzam tylko – po lekturze z pewnością poczujecie niedosyt, a na lekturę kolejnego tomu przyjdzie Wam (jak i mi) poczekać do stycznia 2016 roku…

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Jørn Lier Horst
Tytuł książki: Zagadka zegara maltańskiego
Tytuł oryginalny: Maltesergåten
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Milena Skoczko
Liczba stron: 176
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Filary Ziemi" - Ken Follett
"Samouczek języka angielskiego dla średnio zaawansowanych" - Buchmann
"Tajemnicze zjawiska. Detektyw Łodyga. Książka z grą" - Anna Sobich-Kamińska

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>