„Zagadka salamandry” – Jørn Lier Horst

16 września 2015

salamaTajemnicą poliszynela jest fakt, że Jo Nesbø oprócz genialnych kryminałów pisze książki dla dzieci. Zapytany niegdyś przeze mnie podczas spotkania autorskiego Remigiusz Mróz także nie zaprzeczył, że być może kiedyś i w tę konwencję się „wstrzeli”. Jørn Lier Horst – autor cyklu o Williamie Wistingu – postanowił natomiast pójść inną drogą: do swojej bibliografii dołożył kryminaliki dla młodzieży, znane jako „seria CLUE”.

Jak informuje okładka:

CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników.
CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki.
CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.

Cecilia znajduje na plaży zwłoki mężczyzny – nie wiadomo kim jest ani skąd się wziął. Dziewczyna dostrzega jednak coś, co pominęła policja – odciski butów na piasku przy ciele denata. Cecilia dzieli się spostrzeżeniem z przyjaciółmi i rozpoczynają dochodzenie na własną rękę.

Czy mężczyzna utopił się? A może ktoś mu pomógł? Dlaczego? I czy mają z tym wspólnego coś nowi, dziwni mieszkańcy prowadzonego przez jej ojca pensjonatu?

Dość szybko przypomniały mi się podczas lektury tzw. „stare, dobre czasy”, kiedy to rozczytywałem się w sygnowanych nazwiskiem Alfreda Hitchcocka „Przygodami Trzech Detektywów”. Tym razem jednak mamy nie tyle zagadki detektywistyczne, co rasowy kryminał – choć lekki, to jednak z… filozofią w tle!

Myślę, że brakuje na naszym rynku takich kryminalików dla młodzieży, gdzie trup nie ściele się gęsto i mrocznie, za to można wytężyć umysł. Jørn Lier Horst w tę niszę wpisuje się doskonale. Duży plus za umieszczenie pod koniec książki – uwaga, uwaga! – pierwszego rozdziału kolejnego tomu, by zachęcić do dalszej lektury i lekko zniecierpliwić czytelnika ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Jørn Lier Horst
Tytuł książki: Zagadka salamdandry
Tytuł oryginalny: Salamandergåten
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Milena Skoczko
Liczba stron: 160
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2012
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"52 zmiany. Zmień swoje życie tydzień po tygodniu" - Leo Babauta
"Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce" - Katarzyna Kędzierska
"Operacja Cyrk” – Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes

2 Comments

  • Nikefor 17 września 2015 at 08:01

    Świetna recenzja. Książkę warto polecić młodzieży? Może warto ją zaproponować jako pozycję na liście lektur dodatkowych. TK.

    • Przemek 17 września 2015 at 08:11

      Zdecydowanie możesz polecić uczniom tę pozycję – także tom drugi: „Tajemnica zegara maltańskiego” (recenzja już w poniedziałek) ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>