„Zagadka hien cmentarnych” – Jørn Lier Horst

6 lutego 2016

zagadka-hien-cmentarnych-b-iext30745015Zaraz po lekturze „Zagadki dna morskiego” wziąłem się za kolejną część serii CLUE. Tak to już jest, że jeśli jeden tom mnie wciągnie, najchętniej pozostałe przeczytałbym od razu. A że kryminaliki Jørna Liera Horsta nie tylko bawią, ale i uczą – tym bardziej czuję pociąg do tej serii ;)

Nasi młodzi detektywi – Cecilia, Leo, Une i pies Egon – odkrywają, że na lokalnym cmentarzu ktoś przekopał stare groby. Co ciekawe, na pierwszy rzut oka wydaje się, że „ofiary” nie mają ze sobą nic wspólnego. Wkrótce, zagłębiając się w sprawę odkrywają, że kamienny kościół skrywa fascynujące tajemnice i niewyjaśnione zagadki. Jedna z nich dotyczy zmarłego pastora, rzekomo nawiedzającego cmentarz, oraz skarbu przewożonego kutrem, który zatonął. Druga z nich to opowieść o lokalnym organiście, który w czasie wojny zabrał do grobu skradzione Niemcom złoto. Ale co te legendy i anegdoty mają wspólnego z tym, że ktoś dewastuje cmentarz?

Dzieci zabierają się do pracy, próbując rozwikłać zagadkę. Nie wiedzą jednak, jakie niebezpieczeństwo na nich czyha. Nie mają też pojęcia, że przyjdzie im rozwikłać wszystkie tajemnice – a na dodatek odkryją, co się tak naprawdę stało w letni wieczór rok temu, kiedy to zginęła matka Cecilii. Pytanie tylko, czy naprawdę chcieliby poznać odpowiedzi na te wszystkie pytania…

W „Zagadce hien cmentarnych” filozoficznym przewodnikiem i nauczycielem staje się Søren Kierkegaard. Wraz z nim młodzi detektywi zadadzą sobie pytanie o sens życia, poczucie odpowiedzialności, a także wolność wyboru – będą musieli nie raz zdecydować: albo postąpią tak, albo w inny sposób. I myślę, że choćby dla samej warstwy filozoficznej, także i dorośli powinni sięgnąć po serię CLUE.

Pod koniec książki znajduje się także, tradycyjnie, pierwszy rozdział z kolejnego tomu – „Tajemnica wolności”, zapowiedzianego dopiero na 2017 rok. Cóż, poczekamy… ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Jørn Lier Horst
Tytuł książki: Zagadka hien cmentarnych
Tytuł oryginalny: Gravrøvergåten
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Milena Skoczko
Liczba stron: 160
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"Zima koloru turkusu" - Carina Bartsch
"Kamień i sól" - Victoria Scott
"Zwierzaki podróżniczki Gosi" - Małgorzata Zdziechowska

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>