„Zagadka dna morskiego” – Jørn Lier Horst

30 stycznia 2016

zagadka-dna-morskiego-b-iext30740116Choć seria CLUE pisana przez Horsta docelowo kierowana jest w stronę młodszych miłośników kryminałów, to ja od września z niecierpliwością wyczekiwałem kolejnych tomów. Kiedy zatem w moje ręce wpadły zarówno trzecia, jak i czwarta część – ochoczo zabrałem się do lektury.

Jak być może pamiętają Ci, którzy pokusili się o lekturę pierwszego rozdziału, dołączonego pod koniec drugiego tomu (genialny pomysł!) – w Zatoce Okrętów kręcony jest właśnie film. Na plaży roki się od kamerzystów, aktorów, ale i ciekawskich. Cecilia, Leo, Une i pies Egon, podobnie jak pozostali mieszkańcy oraz rezydenci pensjonatu „Perła” przyglądają się nagraniom. Dostrzegają wśród nich kilka podejrzanych osób, na dodatek ginie kamera ich znajomego Jespera, dokumentującego przebieg powstawania filmu.

Bystre dzieciaki rozpoczynają na własną rękę prowadzić dochodzenie: kto ukradł kamerę i w jakim celu? Czyżby zostało nagrane coś, co nei powinno ujrzeć światłą dziennego? Sprawa zaczyna się coraz bardziej komplikować, gdy w grze pojawiają się zwaśnione gangi motocyklowe, sporo gotówki i… but z kośćmi ludzkiej stopy, wypływający na powierzchnię wody z dna morskiego.

Jørn Lier Horst nie zawodzi – lektura jest po raz kolejny fascynująca i jestem przekonany, że przypadnie do gustu młodszym czytelnikom. Nie brakuje nieoczekiwanych punktów zwrotnych czy momentów pełnych napięcia. I podobnie jak w poprzednich tomach, także i teraz powieść ma podbudowę filozoficzną. Tym razem Cecilia, Leo i Une muszą nauczyć się rozumować jak Arystoteles, bowiem to jego sposób postrzegania świata pomoże im rozwikłać „Zagadkę dna morskiego”.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Jørn Lier Horst
Tytuł książki: Zagadka dna morskiego
Tytuł oryginalny: Undervannsgåten
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Milena Skoczko
Liczba stron: 160
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2013
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki" - Leszek Kołakowski
"Bracia Hioba" - Rebecca Gablé
"Wundermistrz" - Jessica Townsend