„Zabójczy pocisk” – Antologia

13 sierpnia 2018

zabojczy-pocisk-w-iext52734790PRZEMEK:

Tak, jak kocham kryminały, tak do opowiadań z tego gatunku cały czas stopniowo się przekonuję. Ograniczone liczbą znaków, zmuszają autorów do niezłej gimnastyki, by kryminalna zagadka miała nie tylko rozwiązanie, ale przedstawiała drogę do niego. A to nie lada sztuka, gdy nie można się rozpisać.

Tak czy inaczej, z zadaniem tym bez problemu poradziło sobie piętnaście pisarek i pisarzy, którzy w antologii wydanej przez Skarpę Warszawską (czyli ekipę od Magazynu POCISK) dostarczyli czytelnikom 16 opowiadań, diametralnie różnych zarówno pod względem stylu, jak i tematyki. Cześć inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami, większość puściła wodze swej kryminalnej fantazji. Co z tego wynikło? Zabójczy pocisk! ;)

Zbiór opowiadań naprawdę wciąga – ale to było do przewidzenia, skoro autorami tekstów są (chronologicznie) Łukasz Orbitowski, Remigiusz Mróz, Jakub Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Wojciech Chmielarz, Olga Rudnicka, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Magdalena Knedler, Bartosz Szczygielski (którego chyba świerzbiła ręka, bo jako jedyny popełnił dwa opowiadania), Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki, Małgorzata Rogala, Marta Matyszczak i Tomasz Sekielski. Sami przyznacie, że to polska elita kryminalna, prawda?

Jeśli miałbym wybrać opowiadanie, które najbardziej zapadło mi w pamieć i które moim zdaniem pretenduje do miana najlepszego w antologii (choć – jak wiadomo – gusta są różne), byłby to „Hakowy” Remigiusza Mroza, a zaraz za nim „Plan B” Marty Guzowskiej. Zachęcam jednak do zapoznania się z kompletem opowieści ;)

Zwłaszcza, że kupując tę książkę wspieracie fundację „Pomoc kobietom i dzieciom” – i już samo to jest tak rewelacyjnym posunięciem, że zarówno autorom, jak i pomysłodawcom (i realizatorom) antologii należą się ogromne brawa. To już kolejna antologia opowiadań, która łączy przyjemne z pożytecznym – a skoro Polacy upodobali sobie jakimś cudem kryminały i coraz bardziej przekonują się do rodzimych twórców… ;)

Cóż – nie pozostaje mi nic innego, jak po prostu życzyć Wam emocjonującej lektury :) Bo że zdecydujecie się na przeczytanie „Zabójczego pocisku”, jestem bardziej niż przekonany ;)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Skarpa Warszawska.

Autor książki: Łukasz Orbitowski, Remigiusz Mróz, Jakub Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Wojciech Chmielarz, Olga Rudnicka, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Magdalena Knedler, Bartosz Szczygielski, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki, Małgorzata Rogala, Marta Matyszczak, Tomasz Sekielski
Tytuł książki: Zabójczy pocisk
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 384
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Zbiór opowiadań/nowel
Rok pierwszego wydania: 2018

Related posts:

"Mężczyźni bez kobiet" - Haruki Murakami
"Grzech zaniechania" - Małgorzata Rogala
"Gdybym jej uwierzył" - Klaudia Kloc-Muniak

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>