Książka

„Wyższa lojalność” – James Comey

PRZEMEK:

Na co dzień z polityką mi zupełnie nie po drodze – cóż, efekt ukończenia studiów politologicznych ;) Z polityką USA ostatni raz miałem styczność podczas pierwszej kampanii prezydenckiej Baracka Obamy. Byłem wówczas jego postacią zafascynowany na tyle, że tuż po wygranej sięgnąłem po lekturę zarówno reportażu/biografii pióra Christopha von Marschalla „Barack Obama: Czarnoskóry Kennedy”, jak i po autobiograficzne książki Obamy – „Odziedziczone marzenia” oraz „Zuchwałość nadziei”. Od tamtej pory temat przepadł w mojej świadomości i amerykańska polityka wróciła do mnie jak bumerang dopiero teraz, wraz z premierą książki byłego szefa FBI, Jamesa Comeya. Zaintrygowany nie tylko tym, co ów pan ma do powiedzenia, ale także samym tytułem wraz z podtytułem – „Wyższa lojalność. Prawda, kłamstwo i przywództwo” – zabrałem się do lektury.

➡ „Wyższa lojalność” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

James Comey w barwny i bardzo zaskakujący sposób opowiada o swoich losach w administracji rządowej, nie tylko tych spędzonych pod koniec swej „kariery” jako szef FBI, ale także na niższych czy tez zupełnie innych szczeblach biurokratycznej drabinki. To, co najbardziej uderza w jego opowieści, to przede wszystkim – jak w każdym razie należy sądzić – szczerość, z jaką opowiada także o faktach niewygodnych, trudnych, o sprawach, które z różnych powodów były zamiatane pod dywan przechodziły cichaczem. Poniekąd można by rzec, że zaczyna publicznie prać pewne brudy, ale… tak naprawdę po prostu mówi, jak było (za kadencji wspomnianego już Obamy, czy też jego poprzedników – Busha i Clintona) oraz jak jest (teraz, kiedy do władzy doszedł Donald Trump). Nawet nieobeznany w politycznych, amerykańskich meandrach czytelnik jest w stanie wywnioskować, jaka przepaść zaczyna dzielić funkcjonowanie obu administracji, co działało, a co przestaje działać.

I można słusznie dostrzec, że książka w pewnym sensie jest – przypuszczalnie – pewnym aktem zemsty nie tyle za to, że James Comey został w trybie bardzo natychmiastowym pozbawiony stanowiska, co raczej za to w jaki sposób zostało to wykonane przez obecnego prezydenta. Papierowa vendetta? Czemu nie – zwłaszcza, jeśli po pierwsze – Comey twierdzi, że ma dowody na poparcie wszystkich przytoczonych przez siebie zaskakujących czy też bulwersujących wręcz sytuacji, a po drugie – z tego politycznego bagna, w którym mieszają się podtytułowe „prawda, kłamstwo i przywództwo” być może w ten sposób uda się wyciągnąć dobro? Mocno w to wierzę i jestem ciekaw, jakim echem książka ta odbija się za oceanem.

Osobiście potraktowałem ją jako ciekawostkę, reportaż ukazujący drugie dno, fakty i mity dotyczące polityki prowadzonej przez byłych prezydentów, jak i miłościwie panującego, którego motto – dla przypomnienia – brzmiało: „Make America Great Again”. I przy takim podejściu był to naprawdę kawał mocnej, interesującej, wciągającej lektury.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Insignis.

„Wyższa lojalność” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: James Comey
Tytuł książki: Wyższa lojalność. Prawda, kłamstwo i przywództwo
Tytuł oryginalny: A Higher Loyalty: Truth, Lies, and Leadership
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Andrzej Wojtasik
Liczba stron: 434
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Forma: Reportaż / zbiór reportaży
Rok pierwszego wydania: 2018
Rok pierwszego polskiego wydania: 2019

Sprawdź także: