„Wielka wyprawa pirata Nata” – Katarzyna Ziemnicka

13 kwietnia 2017

piratanataBASIA:

Nat – zielonooki, jasnowłosy chłopiec mieszka wraz z rodziną: ojcem,piratem Mirogniewem, matką Bazylissą i małą siostrą, zwaną Minką, na statku przy plaży, gdzie często ściga się z delfinami. Jego przyjaciółmi jest ośmiornica Matylda, a także gąbki, rozgwiazdy, żółwie i inne morskie zwierzęta.

WP_20161126_07_35_10_Pro (1)Na pirackim statku oczywiście wiele się dzieje, Nat ciągle ma jakieś przygody. Jednego dnia łowi wielką rybę z tajemniczym kluczykiem w środku, innym razem grając w piłkę myją pokład, innego dnia po zabawie w chowanego płyną na stary, opuszczony wrak statku, gdzie cudem uchodzą z pułapki. To wszystko jednak nic, ponieważ – jak to piraci – najbardziej pragną odnaleźć skarb, który jest dobrze ukryty przez dziadka Wildba. Kiedyś dziadek po kłótni ze współtowarzyszami zakopał skarb. Wściekli kamraci zostawili go na pewnej bezludnej wyspie, pozwalając zabrać ze sobą trzy rzeczy.

WP_20161126_07_36_47_Pro (1)Dziadek wybrał parasol przeciwsłoneczny, niezmywalny atrament i pióro. Żeby nie zapomnieć, narysował na wyspie mapę do ukrytego skarbu. Kiedy skończył, wyspa zaczęła się ruszać. Okazało się, że to nie wielki, biały kamień – jak myślał dziadek – a wyjątkowy biały wieloryb, który odpłynął, kiedy w pobliżu pojawił się statek kupiecki, który uratował dziadka. Mimo poszukiwań, dziadek nigdy nie odnalazł wieloryba. Czy uda się to Natowi? Jakie przygody czekają jeszcze tego chłopca? Tego wszystkiego dowiecie jak przeczytacie.

Przepiękna opowieść, zabierająca nas w ciekawy morski świat. Przepiękne ilustracje, świetnie oddające klimat i działające na wyobraźnie. W każdej przygodzie ukryty morał sprawia, że książka składa się z kilkunastu bajek z wartościami. Głównym bohaterem jest mały chłopiec, z którym nasza pociecha łatwo może się utożsamić i wraz z nim nie tylko przemierzać morza, ale i budować poczucie własnej wartości.

WP_20161126_07_38_35_Pro (1)Książka została nagrodzona w konkursie literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez fundacje ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, gdzie Jury wybrało ją spośród 400 nadesłanych prac, kierując się najwyższymi standardami literackimi wyznaczonymi przez patronkę, biorąc pod uwagę poziom artystyczny i etyczny. Chyba nie potrzeba lepszej rekomendacji, co polecić do czytania dzieciom i młodzieży.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Papilon.

Autor książki: Katarzyna Ziemnicka
Tytuł książki: Wielka wyprawa pirata Nata
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 96
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016

Related posts:

"Zwierzaki podróżniczki Gosi" - Małgorzata Zdziechowska
"Zdarzyło się" - Włodzimierz Kalicki
"Większość bezwzględna" - Remigiusz Mróz

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>