„Wiatr księżyca” – Antonio Muñoz Molina

21 lipca 2016

wiatrksiezycaPRZEMEK:

Daaawno temu, kiedy chodziłem do gimnazjum, interesowałem się lotami w kosmos. Spirit i Opportunity leciały na Marsa, a ja tworzyłem stronę WWW o historii podboju kosmosu, nie tylko w wydaniu NASA za wielką wodą, ale też naszych sąsiadów Rosjan. Dlaczego o tym piszę, skoro mialem recenzować książkę?

Antonio Muñoz Molina w swoim „Wietrze księżyca” zabiera nas do wyimaginowanego hiszpańskiego miasta Mágina, będącego tłem wielu jego powieści. Jest lipiec 1969 roku, a my patrzymy na świat okiem trzynastoipółletniego chłopca. Jego rodzina należy do biedniejszych w okolicy, on sam trafił do dobrej szkoły tylko i wyłącznie dzieki stypendium socjalnemu.

Chłopiec dojrzewa, zaczyna wchodzić w bardziej młodzieżowe niż dziecięce życie, jednak to nie kobiety (no, dobra, nie tylko kobiety) stanowią dla niego najważniejsza atrakcję tego okresu. Jego oczy skierowane są po części w niebo, a po części w telewizor i wycinki z gazet – oto nadchodzi wiekopomna chwila. Załoga Apollo XII wyruszyła w kierunku księżyca, a jej celem jest postawienie na nim stopy i dokonanie tym samym rzeczy niemożliwej.

Molina w książce ukazuje nam świat nie tylko oczami dziecka, co samo w sobie bywa nieraz zabawne lub pouczające. Dodatkowo nakłada nam na oczy nie różowe, ale księżycowe okulary. Lot Armstronga, Aldrina i Collinsa stanowi niejako klamrę, spina i łączy ze sobą wszystkie wydarzenia w miejscowości. „Wiatr księżyca” doskonale tym samym ukazuje, że podczas, gdy gdzies w kosmosie tworzy się Historia (dokładnie tak, przez duże „h”), równocześnie nie mniej istotne dla lokalnej społeczności wydarzenia mają miejsce gdzieś na ziemi. Dobra, solidna lektura, dająca do myślenia – a przy okazji dostarczająca wielu informacji na temat kosmosu i jego podboju.

Recenzja książki w atrakcyjnej cenie jest efektem współpracy z
takczytam

Autor książki: Antonio Muñoz Molina
Tytuł książki: Wiatr księżyca
Tytuł oryginalny: El Viento de La Luna
Język oryginalny: hiszpański
Tłumacz: Danuta Kałuża
Liczba stron: 456
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2007/em>
Rok pierwszego polskiego wydania: 2008

Related posts:

"Baśnie barda Beedle’a" - Joanne Kathleen Rowling
"Wszystko czego wam nie powiedziałam" - Celeste Ng
"Mały miliarder" - David Walliams

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>