„What if? A co gdyby?” – Randall Munroe

24 marca 2017

_Randall Munroe A co gdyby grzbiet 35.inddPRZEMEK:

Mawia się, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Cóż – Randall Munroe udowadnia w swojej książce, że i odpowiedzi nie są głupie, jeśli do pomocy zaprząc naukę. Trochę fizyki, szczypta matematyki, nieco chemii i… Czyta się z ogromnym zainteresowaniem!

Zastanawialiście się kiedykolwiek, w jaki sposób oddziaływałyby na siebie umieszczone w pobliżu wszystkie znane nam pierwiastki chemiczne? Jak wysoko można rzucić jakiś przedmiot? Czy za pomocą broni można stworzyć latający plecak? To tylko przykładowe nietypowe pomysły, nad którymi pochyla się autor – były naukowiec NASA, a obecnie… twórca komiksów. Już ten sam fakt z życia Randalla Munroe potwierdza to, co udowadnia w swojej książce: de facto nie ma rzeczy niemożliwych ;)

Co do tego, że „What if? A co gdyby?” to książka z tych, które zarazem bawią i uczą, nie mam najmniejszych wątpliwości – dawno tak się nie ubawiłem podczas lektury książki (bądź co bądź) naukowej. Co więcej, Munroe przekazuje wiedzę w sposób prosty i przystępny. Przypadek z budową muru z pierwiastków chemicznych chyba na zawsze pozostanie w mojej pamięci i z pewnością odniósł lepszy efekt niż zakuwanie w gimnazjum na pamięć połowy układu okresowego ;)

Podsumowując – jeśli zastanawiacie się czasem „co by było, gdyby…”, koniecznie sięgnijcie po tę nietypową książkę. A ponieważ jestem przekonany, że to uczynicie – pozostaje mi tylko życzyć udanej i owocnej lektury!

Autor książki: Randall Munroe
Tytuł książki: What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania
Tytuł oryginalny: What If? Serious Scientific Answers to Absurd Hypothetical Questions
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Sławomir Paruszewski
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Literatura popularnonaukowa
Forma: Felieton / zbiór felietonów
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Cierpliwy snajper" - Arturo Pérez-Reverte
"Doktor Proktor i wielki napad na bank" - Jo Nesbø
"Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji" - Charlotte Cho

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>