„Wampir z Zagłębia” – Przemysław Semczuk

14 sierpnia 2018

T003095PRZEMEK:

Do tej pory o Zdzisławie Marchwickim – tytułowym Wampirze z Zagłębia – wiedziałem tylko i aż tyle, że był bodaj najbardziej znanym seryjnym mordercą, którego ostatecznie dosięgnął wymiar sprawiedliwości. Cóż, po lekturze książki Przemysława Semczuka sprawa Marchwickiego jawi mi się już zupełnie inaczej…

Czternaście morderstw, do tego sześć nieudolnych prób. Siedem lat terroru na śląskich ulicach. Dwadzieścia trzy tysiące podejrzanych mężczyzn. Jeden milion złotych jako nagroda za ujęcie Wampira. I oto on, Zdzisław Marchwicki, skazany w 1975 roku na śmierć. Czy słusznie?

Przemysław Semczuk w swojej książce nie staje wprost po stronie stuprocentowej winy lub pełnego uniewinnienia Wampira. W rzetelny, dziennikarski sposób natomiast przedstawia czytelnikom fakty, rozprawia się z licznymi mitami, opiera się na całej masie dowodów i dokumentów, starając się dostać jak najbliżej prawdy, bez względu na to, jaki ona ostatecznie przybierze kształt.

Lektura tej książki nie tylko dostarcza mnóstwa informacji o procesie Marchwickiego, ale także ubogaca czytelnika o wiedzę, jak wyglądały realia wymiaru sprawiedliwości w Polsce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Co miał ze sprawą wspólnego Edward Gierek? Czego nie można znaleźć w żadnych archiwach państwowych, choć powinny być na to dokumenty? Kim był Marchwicki i czy byłby zdolny do takiego okrucieństwa, o jakie go posądzano (i ostatecznie osądzono)?

Ta książka z jednej strony dostarcza odpowiedzi na wiele pytań, z drugiej jednak – produkuje kolejne pytania, na które odpowiedzi być może nigdy nie poznamy. Jest to jednak lektura wręcz obowiązkowa, jeśli chce się poznać i zrozumieć sprawę Wampira z Zagłębia. Mnóstwo konkretów, zero lania zbędnej wody – to w tego typu książkach lubię. Gorąco polecam!

Autor książki: Przemysław Semczuk
Tytuł książki: Wampir z Zagłębia
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 384
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura faktu
Forma: Reportaż, zbiór reportaży
Rok pierwszego wydania: 2016

Related posts:

"Przyjaciele z podwórka" - Stefan Todorski
"Mały brat" - Cory Doctorow
"Czarny szlak" - Andreas Föhr