„Walenty i spółka podróżują w czasie” – Monika Oworuszko

13 sierpnia 2019

PRZEMEK:

Zaintrygowany, co tym razem Monika Oworuszko przygotowała dla małych czytelników w temacie zdrowego żywienia, z zainteresowaniem sięgnąłem po piąty już tom cyklu kryminałów dietetycznych o Walentym i spółce. Jak się okazało – nieco odmienny od poprzednich.

Walenty Węglowodan, Tęgomir Tłuszcz, Błażej Białko oraz Ziemniak obierają sobie za cel ponowne zakradnięcie się do fabryki, którą poznaliśmy w poprzedniej części cyklu. Nieoczekiwanie jednak w sklepie pojawia się Detektyw Dietetyczny i proponuje naszym bohaterom nową misję naukową, z którą wiąże się podróż do Afryki. Brzmi ciekawie, wyprawa jednak nie do końca dochodzi do skutku za sprawą Ziemniaka, a właściwie jego… nowego zegarka.

Okazuje się on bowiem posiadać magiczną zdolność przenoszenia naszych bohaterów w czasie, co sprawia, że Ci trafiają najpierw do epoki kamienia łupanego, a następnie do starożytnego Egiptu czy Rzymu, do prowansalskich winnic, do Francji za czasów Napoleona, czy także do Stanów Zjednoczonych, gdy napływały tam rzesze ludzi z Europy w poszukiwaniu zarobku i żywności.

Tym samym Walenty i spółka w zaskakujący dla siebie i interesujący dla czytelnika sposób prowadzą nas przez historię ludzkości i pożywienia, odkrywając mnóstwo ciekawostek związanych z powstawaniem potraw, umiejętnościami kulinarnymi ludzi w dawnych czasach czy też znaczeniu ziemniaków na świecie. Całość opisana została w zabawny sposób, jak zwykle okraszono ją także rewelacyjnymi, miłymi dla oka ilustracjami autorstwa Małgorzaty Banaś-Domińskiej, dzięki czemu lektura stanowi miłą dla oka odskocznię od rzewczywistości oraz małe kompendium wiedzy o kulinarnej historii świata.

Gorąco polecam :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Mobuki.

Autor książki: Monika Oworuszko
Tytuł książki: Walenty i spółka podróżują w czasie
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 64
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca, młodzieżowa, kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Related posts:

"Trafny wybór" - Joanne Kathleen Rowling
"Wojny biblijne" - Martin J. Dougherty, Michael E. Haskew, Phyllis G. Jestice, Rob S. Rice
"Morderca z Fryzji Wschodniej " - Klaus-Peter Wolf