„W piekarni Pięciu Przemian” – Anna Czelej

27 kwietnia 2016

W_piekarni_PP_calosc1BASIA:

Celiakia, uczulenie na gluten, wieczna alergia na wszystko z dodatkiem mąki? Autorka rozprawia się z tym wszystkim jednym pomysłowym sposobem. Techniką Pięciu Przemian. Książka ta zawiera przepisy na produkty jakoby zakazane dla bezglutenowców, alergików lub chcących schudnąć – czyli bułki, chleb i wszystkiego rodzaju ciasta, a takze chrupki i krakersy. Tymczasem osoby takie wcale nie muszą rezygnować ze smakowitych i pięknie pachnących wypieków, ale używać do ich wyrobu odpowiednich składników. Nie jest to tak proste, jak wizyta w piekarni (albo w takiej opcji jest po prostu nietanie), wymaga trochę wysiłku, wiedzy chęci i czasu, ale zyskać można coś więcej niż brak oznak alergii.

Najpierw autorka powoli prowadzi nas po idei kuchni Pięciu Przemian, która opiera się na cyklicznych przemianach w przyrodzie, w której wiosna to smak kwaśny, lato jest słodkie, jesień ostra, a zima słona. Następnie dostajemy mnóstwo cudownych przepisów na wcześniej wymienione chleby, bułki, ciastka oraz słone i słodkie przekąski.

Każdy przepis zawiera po lewej stronie zdjęcie efektu końcowego, po prawej zaś informacje, jak uzyskać zachęcający nas swym widokiem wypiek, w tym listę składników z uwzględnieniem do jakiej przemiany dany składnik należy oraz instrukcję, jak przygotować ciasto. W ten sposób otrzymujemy w książce około 90 przepisów na wspaniałe wypieki. Ja spróbowałam, i choć ani alergia ani koniecznośc diety mnie nie dotyczy, to nie żałuję: pysznego smaku, wspaniałego zapachu, spokojnego sumienia i zdrowego żołądka.

W książce brakuje mi tylko określenia czasu przygotowania potrawy. Uważam też, że czcionka mogłaby być trochę większa.

Kuchnia Pieciu Przemian dotyczy jednak nie tylko szeroko pojętego pieczywa – więcej przepisów na ciekawe i zdrowe przepisy możemy znaleźć w innych książkach autorki – Anny Czelej – noszących kolejno nazwy: „Wiosna/Lato/Jesień/Zima w Kuchni Pięciu Przemian”.

Polecamy i Smacznego :)

Jeśli ta recenzja Ci się podobała, podziel się linkiem z innymi :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Vivante.

Autor książki: Anna Czelej
Tytuł książki: W piekarni Pięciu Przemian: Ponad 60 przepisów na bezglutenowe chleby, bułki, tarty i przekąski
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 192
Kategoria: Hobby
Gatunek: Kulinaria
Forma: Poradnik
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Perfidia" - James Ellroy
"Dzień gniewu" - Arturo Pérez-Reverte
"Ofiara losu" - Camilla Läckberg