„W cieniu prawa” – Remigiusz Mróz

30 maja 2016

okladka_W_CIENIU_PRAWA_front_300dpi-337x535Najbardziej obmacywana książka na stoisku Czwartej Strony podczas Warszawskich Targów Książki. Owiana największą tajemnicą, strzeżona prawie jak Fort Knox. Premiera już wkrótce – ja na szczęście już ją przeczytałem, dlatego zapraszam Was do lektury tejże recenzji.

Jest 1909 rok, znajdujemy się w Galicji. Młody mężczyzna, Erik Landecki, mimo fatalnej opinii i ciągnących się za nim „brudów” z przeszłości, znajduje zatrudnienie jako pucybut na jednym z austriackich dworków. Liczy, że wreszcie los się do niego uśmiechnął i zacznie życie od nowa. Niestety, życie układa zupełnie inny scenariusz.

W pierwszą noc pobytu na dworku zostaje zamordowany syn pana domu, a zarazem pierwsza osoba w linii dziedzicznej barona. Podejrzenia automatycznie padają na młodego Polaka, który jest jedynym „nowym” w gronie służby – a zatem jedynym, któremu nikt jeszcze nie ufa. No, prawie nikt. Wyjątek stanowi pewna nietuzinkowa postać…

Jak zauważa sam autor – pisał sagę rodzinną, a wyszedł „kryminał lub thriller prawniczy w stylu retro”. Moim zdaniem Remigiusz Mróz może osiągać niezamierzone skutki o wiele częściej – ta książka jest po prostu rewelacyjna! Próżno ją wkomponować w sztywne ramy gatunkowe, bo doszukamy się tutaj wspomnianego thrillera prawniczego, kryminału, tyci powieści obyczajowej, historycznej…

Ale przede wszystkim jest to historia człowieka, który musi udowodnić swoją niewinność i kobiety, która dąży do prawdy, nawet jeśli jest ona dla niej bolesna. To opowieść o ludziach szukających sprawiedliwości nie tyle zgodnie z przepisami prawa, co – jak sugeruje tytuł – w jego cieniu. Nomen omen, w szarej strefie.

Sama postać Erika Landeckiego z jednej strony daje się od razu polubić – wszak zawsze utożsamiany sie z ofiarami i wspieramy je w walce z (jakkolwiek go nie zdefiniować) „systemem”. Z drugiej strony Erik bywa nieobliczalny,czy może raczej – zdolny do nieustannego myślenia „out of the box” (choć zapewne nigdy tego zwrotu nie słyszał) i nie raz, nie dwa, a wielokrotnie potrafi zaskoczyć nie tylko czytelnika, ale i pozostałych bohaterów. Ci zaś też, przebywając w cieniu, nabierają różnych (niekoniecznie 50) odcieni szarości, przez co cały czas zastanawiamy się, czy zachowanie postaci współgra z ich intencjami, czy też jest grą o z góry zaplanowanym efekcie do osiągnięcia.

Tradycyjnie, jak to w moich recenzjach powieści Remigiusza Mroza – drobna statystyka: 536 stron przeczytane w 3 godz 20 min ;) Tak ta książka wciąga!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Autor książki: Remigiusz Mróz
Tytuł książki: W cieniu prawa
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 536
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2016

Related posts:

"Przyjaciele z podwórka" - Stefan Todorski
"Spokój duszy" - Camilla Grebe, Åsa Träff
"Czwarta małpa" - J.D. Barker

2 Comments

 • Lustro Rzeczywistosci 14 czerwca 2016 at 14:32

  Wyglądana to, że za sprawą Mroza poznam kolejny literacki gatunek :)
  Dzisiaj potrzymałam ją w dłoni po raz drugi i wieczorem przetestuję, czy dam radę przeczytać w 3 godziny i 20 minut :)
  Masz tempo superbohatera :)

  • Przemek 14 czerwca 2016 at 16:50

   Powodzenia! Trzymam mocno kciuki i… udanej lektury! ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>