„Utopce” – Katarzyna Puzyńska

9 listopada 2015

UtopceW zeszłym tygodniu miał premierę najnowszy, piąty już tom sagi o Lipowie. Jak przystało na fana serii, przeczytałem go już w dniu premiery ;) Co mogę zatem powiedzieć o „Utopcach”?

Tytuł powieści to nic innego, jak nazwa małej miejscowości niedaleko Lipowa i Brodnicy. To właśnie tam przyjdzie tym razem działać bohaterom, niestety – w nieco okrojonym składzie osobowym. Większość funkcjonariuszy zostaje w Lipowie, na nowy obszar działań wkraczają jedynie Daniel Podgórski Klementyna Kopp i… jeszcze jedna osoba ;)

Zgodnie z sugestią komendanta, w zamian za ocalenie komisariatu w Lipowie, ich zadaniem jest rozwiązanie zagadki sprzed 30 lat. Mowa o tajemniczym, nie wyjaśnionym dotąd morderstwie, dokonanym w roku 1984 (jak u Orwella!) na ojcu i bracie komendanta Olafa Czajkowskiego. Żeby było ciekawiej, wiele przesłanek wskazywało do tej pory (i wskazuje nadal), że padli ofiarą… wampira.

Po lekturze tej powieści mogę powiedzieć tyle: MASAKRA! Jaka genialna, pokręcona sprawa się trafiła naszym bohaterom! Cztery razy typowałem mordercę i ani razu nie byłem nawet bliski prawdy – to mi się podoba :) zaskoczenie gwarantowane, na dodatek jest ono logiczne, a nie wymyślone „z czapy”.

Czy czegoś mi w tej książce brakowało? Tak, moim zdaniem było za mało Weroniki Nowakowskiej ;) i nie mówię tego z racji sympatii ;) tylko – moim zdaniem – sytuacja zmuszała mnie czasem do zastanowienia się: „hmm, co o tym sądzi Weronika?” – a odpowiedź nie nadchodziła… Niemniej to tylko poboczny wątek, więc wielkiej szkody nie ma ;)

Czy polecam? Jeszcze pytacie? Ja już czekam na szósty tom, który będzie nosić nazwę „Łaskun” :)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Autor książki: Katarzyna Puzyńska
Tytuł książki: Utopce
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 600
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensascja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015

Related posts:

"Droga do Nawi" - Tomasz Duszyński
"Jak pies z kotem"
"Mały brat" - Cory Doctorow

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>