„Ukryty pokój” – Jørn Lier Horst

5 sierpnia 2019

PRZEMEK:

Nie mógłbym przejść obojętnie obok jakiejkolwiek z książek autorstwa Jørna Liera Horsta – i nie przechodzę. To zdecydowanie autor, którego premier kolejnych książek najbardziej wyczekuję i nierzadko zaznaczam je sobie w kalendarzu. Dlatego im bliżej czternastego sierpnia, tym bardziej narastała we mnie chęć przeczytania „Ukrytego pokoju” w trybie natychmiastowym. Aż wreszcie dostąpiłem możliwości bardzo przedpremierowej lektury…

Tam, gdzie władza, tam nierzadko dochodzi do zbrodni. A jak jeszcze w to wszystko wmiesza się politykę… Powszechnie znany i równie szanowany działacz Partii Pracy – Berngard Clausen – umiera niespodziewanie na zawał serca. Nic nie wskazuje na to, by ktoś mu „pomógł” zejść z tego świata, a jednak William Wisting zostaje pilnie wezwany na rozmowę przez prokuratora krajowego.

Okazuje się, że w domku letniskowym polityka – w ukrytym, zamkniętym pomieszczeniu – znaleziono pokaźną sumę gotówki w różnych walutach. Dla uściślenia – kilka kartonów gotówki. Tak: kilka. Kartonów. Gotówki. Owe znalezisko nijak nie pasuje do wizerunku Clausena, jaki do tej pory funkcjonował w opinii publicznej. Co więcej, mężczyzna obsadzał w czasie swojego życia kilka poważnych stanowisk, a co za tym idzie – sprawę należy przeprowadzić z jak największą dyskrecją, bo leży to w interesie państwa. Zwłaszcza, że nie wiadomo skąd pochodzą pieniądze, a prasa z pewnością miałaby używanie, gdyby tylko dowiedziała się o sekrecie zmarłego polityka.

William Wisting zbiera tajny zespół dochodzeniowo-śledczy, w składzie którego – oprócz wybranych funkcjonariuszy – decyduje się umieścić swóją córkę, Line. Czy w ten sposób uda się nie tylko udaremnić przecieki do mediów, ale i rozwiązać zagadkę tytułowego ukrytego pokoju?

To zdecydowanie jeden z najlepszych i najbardziej wciągających tomów całego cyklu! Horst już od pierwszych stron zdobywa zainteresowanie czytelnika, a wraz z kolejnymi szczegółami, na jakie wpadają dochodzeniowcy, sprawa nabiera nie tyle rumieńców, co niesamowitego kolorytu. Nam zaś nie pozostaje nic innego, jak dotrzymywać tempa Wistingowi i reszcie zespołu. To lubię ;)

Trup, forsa i zamknięty pokój. Polityka, przeszłość i brudy wyciągnięte na światło dzienne. Czego chcieć więcej? Jørn Lier Horst w doskonałej formie – zaskakuje nie tylko Williama Wistinga, ale i czytelników. Sprawdźcie sami!

Premiera książki: 14.08.2019
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Jørn Lier Horst
Tytuł książki: Ukryty pokój
Tytuł oryginalny: Det innerste rommet
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Milena Skoczko
Liczba stron: 408
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2018
Rok pierwszego polskiego wydania: 2019

Related posts:

"Przyjaciel, mentor, bohater: Praktyczny poradnik każdego taty" - Josh McDowell
"Manchester United. Diabelska biografia" - Jim White
"Życie na maksa" - Jenson Button