„Tylko umarli wiedzą” – Ryszard Ćwirlej

24 stycznia 2017

Cwirlej_Tylko-umarli-Bonda-337x535PRZEMEK:

Z komisarzem Antonim Fischerem (a zarazem ogółem z twórczością Ryszarda Ćwirleja) po raz pierwszy spotkałem się dwa lata temu, podczas pierwszej odsłony Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Wówczas to poznałem autora i zdobyłem autograf na moim egzemplarzu „Tam ci będzie lepiej” – pierwszego zresztą kryminału retro, po jaki sięgnąłem. Na początku stycznia premierę miał natomiast drugi tom, objęty przeze mnie patronatem medialnym.

Tym razem akcja przenosi się niemal stuprocentowo do Schneidemühl, czyli międzywojennej Piły, leżącej na terytorium ówczesnych Niemiec. To właśnie tam ma z krótką wizytą przybyć aspirujący na stanowisko kanclerza polityk NSDAP, Adolf Hitler. Miejscowy oficer, Carl Aschmutat, prosi swojego przyjaciela Antoniego Fischera o przyjazd i pomoc – zwłaszcza, że ów zna osobiście Hitlera, z którym łączy go pewna historia z czasów Wielkiej Wojny.

Równocześnie Fischer zostaje poproszony o pewna przysługę przez wysoko postawionego polskiego oficera , a w Schneidemühl dochodzi do serii niewyjaśnionych morderstw. Lokalna policja staje na głowie, by odnaleźć sprawcę i opanować sytuację przed przybyciem Hitlera. Czy to możliwe?

Ryszard Ćwirlej po raz kolejny zabiera nas w międzywojenne klimaty, do obdarzanej przez siebie sentymentem Piły. I znów czytelników czeka nietypowa sprawa kryminalna, do tego osadzona w realiach faszystowsko-bolszewickich zatargów . W powieści pojawia się kilka diametralnie różnych wątków, które stopniowo, niczym niewidzialną nicią szyte, zaczynają łączyć się w jedną, klarowną całość.

Ciekawym zabiegiem zastosowanym przez autora jest uczynienie bohaterami nie tylko „starych wyg”, ale i policyjnych nowicjuszy, nie tylko stróży prawa, ale i ludzi, którzy są z nim na bakier. Wreszcie, zgodnie z tytułem, nie tylko żywych, ale i umarłych – którzy w dodatku jako jedyni wiedzą. Co wiedzą? Tego już zdradzić Wam nie mogę, bo byście się na mnie obrazili ;)

Ryszard Ćwirlej pisze w taki sposób, że mimo, iż czasy przedwojenne są dla mnie równie nieznane z doświadczenia, jak PRL, to podczas lektury czułem się, jakbym żył w 1932 roku w Schneidemühl i czytał o mieście, które znam – a to istotne z punktu widzenia czytelnika. Jeśli zatem jesteście zainteresowani tym, co się mogło dziać przed wizytą Hitlera zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Poznania – koniecznie sięgnijcie po najnowszą powieść Ryszarda Ćwirleja. Gorąco polecam!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona.

Autor książki: Ryszard Ćwirlej
Tytuł książki: Tylko umarli wiedzą
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 520
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Related posts:

"Desery domowe" - Magdalena Kudzia
"Pierwsze czytanki dla dziewczynek" - Liliana Fabisińska, Irena Landau, Edyta Zarębska
"Operacja Złoto" - Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>