Książka

„Tylko ty” – Federico Moccia

okładka_tylko tyO miłości napisano już wiele książek. O tej szczęśliwej, udanej, ale i o takiej wymagającej wyrzeczeń, o miłości ponad podziałami. Już za dwa tygodnie do księgarń trafi natomiast najnowsza powieść Federico Moccii, traktująca o uczuciu, które połączyło ze sobą osoby z różnych krajów.

Główny bohater, Nicco, poznał w Rzymie uroczą Anię – Polkę przebywającą tam na wakacjach. Z pomocą specyficznego kumpla – Grubego – udaje mu się zdobyć od portiera z hotelu warszawski adres dziewczyny, po czym postanawia odbyć podróż swojego życia – pełen strachu Nicco wraz z nieobliczalnym przyjacielem wsiadają na pokład samolotu i lecą do Polski.

Na miejscu okazuje się, że zdobyty przez nich adres jest co najmniej nietrafiony. Udaje im się jednak znaleźć Anię- a właściwie jej podobiznę na jednej z gigantycznych reklam. Kiedy zatem uderzają do drzwi Klaudii – agentki modelki, odpowiadającej za jej kontrakty, postanawiają postawić wszystko na jedną kartę. W imię miłości.

Dobra wiadomość dla fanów powieści tego pisarza – wracają bohaterowie „Chwili szczęścia”! Jeszcze lepsza wiadomość dla tych, którzy tego tytułu nie czytali – nijak nie przeszkadza to w lekturze ;) A ta jest jak najbardziej wciągająca, nie tylko za sprawą interesującej fabuły, ale też z racji stylu, w jakim została napisana. Sprawa jest przecież jak najbardziej poważna i wzniosła, tymczasem Federico Moccia pozwala swoim bohaterom na mnóstwo zabawnych, komicznych wręcz sytuacji, jakby specjalnie torturował biednego Nicco.

Co do samego Nicco – dużym zaskoczeniem (na plus oczywiście!) był dla mnie sam fakt, że o ile książka na pierwszy rzut oka wydaje się być tradycyjnym love story, o tyle główny bohater jest facetem. To zaś powoduje, że po książkę może być łatwiej sięgnąć męskiemu gronu czytelników – łatwiej utożsamić się z tym chłopakiem, współczuć mu w niedoli, podziwiać za odwagę lub wytykać za głupotę… słowem – dać się porwać fabule, która (nie ukrywajmy) kierowana jest raczej do kobiet. Tymczasem ja osobiście z wielkim zainteresowaniem śledziłem przebieg „walki” o polsko-włoską miłość, kibicowałem Nicco w jego staraniach, podejmowanych pomimo piętrzących się przeciwności losu i sam byłem ciekaw zakończenia – uda się czy nie? Czy eskapada na wschód przyniesie owoce?

Zachęcam Was do zapoznania się wkrótce z historią Nicco i jego dążenia do szczęścia. Kto wie, może i Wam przyjdzie w życiu zawalczyć o swoją miłość? Z Nicco, dla którego miłość najwyraźniej nie zna granic, można zaczerpnąć paru wzorców w tej kwestii… ;)

Premiera książki: 27.04.2016
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Muza.

Autor książki: Federico Moccia
Tytuł książki: Tylko ty
Tytuł oryginalny: Sei tu
Język oryginalny: włoski
Tłumacz: Karolina Stańczyk
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: