„Tuwim. Wylękniony bluźnierca” – Mariusz Urbanek

2 stycznia 2014

tuwim-wylekniony-bluzniercaSporo ostatnio Tuwima w moim życiu: najpierw pewna polonistka podczas zajęć na studiach uparcie wmawiała mojej grupie, że „Lokomotywę” i „Ptasie radio” napisał Brzechwa (po mojej interwencji „oddała” Tuwimowi radio, dalej uzurpując środki transportu), następnie wpadła mi w ręce biografia tegoż poety, napisana przez Mariusza Urbanka, a na dodatek kilka dni temu – 27.12. – obchodziliśmy 60. rocznicę śmierci poety. Kim był Tuwim?

Urbanek w swojej książce przedstawia go już jako małego, kochającego rymować chłopca, poprzez młodzieńca bawiącego się słowem wespół z kolegami w kabarecie, kończąc na przygaszonym już nieco, acz pełnym patriotyzmu twórcy. W ciekawej i porywającej opowieści towarzyszymy Tuwimowi podczas rozwoju jego „kariery”, poznajemy pierwsze miłości, przyjaciół, wrogów… Sukcesy i porażki, napływy weny i wypalenie zawodowe, chęci dokonania rewolucyjnych zmian, jak i stagnacja – razem z Tuwimem znajdujemy się w niemal każdej możliwej sytuacji.

Poznajemy nie tylko oczywiste fakty – myślę, że każdy czytelnik odkryje, że Tuwim w jego życiu zaistniał nie tylko dzięki śpiewu ptaków i składowi kolejowemu na pewnej stacji. Mnie na przykład zaskoczył fakt, że tekst jakże mi znanej piosenki zespołu Akurat – „Do prostego człowieka” – to tak naprawdę wiersz Juliana Tuwima, który zresztą wywołał w jego życiu niechcący sporo zamieszania.

I choć na co dzień nie interesuję się życiorysami narodowych wieszczy ani nie analizuję wierszy, dumając „co poeta miał na myśli”, książka „Tuwim. Wylękniony bluźnierca” była dla mnie nader interesująca. Tak bardzo, że pierwszy raz od niepamiętnych czasów czytałem ją nawet w komunikacji miejskiej, wracając do domu. Gorąco polecam!

Autor książki: Mariusz Urbanek
Tytuł książki: Tuwim. Wylękniony bluźnierca
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 340
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Biografia
Forma: Esej
Rok pierwszego wydania: 2013

granice

Related posts:

"W Paryżu dzieci nie grymaszą" - Pamela Druckerman
"Bioetyka. Anatomia sporu" - Barbara Chyrowicz
"Poznań Fantastyczny III. Miejska paralaksa" - Antologia

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>