Książka

„Tort urodzinowy” – Sven Nordqvist

Na historię o kocie Findusie i jego właścicielu, Starym Pettsonie trafiliśmy przypadkiem – właściwie to historia trafiła na nas :) Postanowiliśmy sprawdzić zatem, co to za kot, który obchodzi urodziny trzy razy do roku i o co chodzi z tytułowym tortem.

Już na wstępie dowiadujemy się, że ów Stary Pettson przez innych mieszkańców uważany był za dziwaka, zwłaszcza z powodu swojego dość nietypowego zachowania, którego byli świadkami. Narrator jednak poddaje owe dziwactwa w wątpliwość, po czym przedstawia nam faktyczną wersję wydarzeń, które przyczyniły się do takiego poglądu.

Urodziny Findusa to doskonała okazja, by zrobić tort naleśnikowy – przysmak solenizanta. Pettson szuka zatem poszczególnych składników i… zaczyna się zamieszanie. Brakuje mąki! To nic, można przecież podskoczyć po nią do sklepu. Tyle, że w tym momencie dochodzi do – że tak pozwolę sobie zapożyczyć tytuł innej książki, innego autora, z innego wydawnictwa – serii niefortunnych zdarzeń.

➡ Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Jakich? Sprawdźcie sami! Nas rozbawiły one na tyle, że Zosia niekiedy trzy razy dziennie prosiła o lekturę historii o torcie urodzinowym dla Findusa, a nadużywane przez niego słówko „Dalibóg!” nie tylko ją bawiło, ale i zachęcało do stosowania go w codziennym życiu, komentując różne mniej lub bardziej (nie)typowe sytuacje i wywołując tym samym kolejne salwy śmiechu naszej czterolatki.

Ta krótka, ale komiczna historia to nasze pierwsze spotkanie z Pettsonem i Fidusem, wiemy jednak o co najmniej dziewięciu innych tomach. I dalibóg! Czuję, że prędzej czy później sięgniemy także po nie! ;) Tymczasem zostawiamy Was z sugestią, byście sprawdzili, co mogło pójść nie tak podczas robienia tortu naleśnikowego…

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina.


SPRAWDŹ INNE KSIĄŻKI TEGO AUTORA:
Pettson i Findus
Tort urodzinowy
Recenzja
Gdzie kupić?
Goście na Boże Narodzenie
Recenzja
Gdzie kupić?
Kiedy mały Findus się zgubił
Recenzja
Gdzie kupić?
Polowanie na lisa
Recenzja
Gdzie kupić?
Rok z Findusem
Recenzja
Gdzie kupić?

Autor książki: Sven Nordqvist
Tytuł książki: Tort urodzinowy
Tytuł oryginalny: Pannkakstårtan
Język oryginalny: szwedzki
Tłumacz: Barbara Hołderna
Liczba stron: 24
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Dziecięca
Forma: Opowiadanie / nowela
Rok pierwszego wydania: 1985
Rok pierwszego polskiego wydania: 2006

Sprawdź także: