Książka

„Tłumacz rzeczy” – Randall Munroe

tlumaczrzeczyPRZEMEK:

Z twórczością Randalla Munroe spotkałem się już wcześniej, podczas lektury jego książki „What if? A co gdyby?” – miałem zatem tym razem pewne wyobrażenie na temat tego, co mnie może czekać. I co? I jak zwykle dałem się zaskoczyć!

➡ „Tłumacz rzeczy” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej! ⬅

Po pierwsze – format książki. Zapomnijcie o standardowej, „zeszytowej” wersji, bo w Wasze ręce trafia duża, ale chuda pozycja. Ot, coś na kształt wydawnictw albumowych. W dodatku – uwaga – bogato ilustrowana, bo grafika ma tu co najmniej tak samo istotne znaczenie, jak tekst pisany umiejscowiony na lub obok niej.

Na poszczególnych stronach (czy raczej kartach) Randall Munroe prezentuje czytelnikowi rozliczne szkice, przedstawiające działanie rożnych przedmiotów czy zjawisk, a zarazem – jak głosi tytuł – tłumaczących rzeczy i ukazujących „złożone sprawy w prostych słowach”. Odkrywamy zatem, jak działa Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, smartfon, mikrofalówka, rakieta, bomba atomowa, winda… Poznajemy szczegóły układu okresowego pierwiastków, silnika samochód, wnętrze człowieka, a nawet… w prostych słowach odczytamy wykaz praw obowiązujących w Stanach Zjednoczonych. I w tym punkcie muszę się Wam przyznać, że nie byłem w stanie przebrnąć przez tę kartę bez parokrotnego popłakania się ze śmiechu ;)

Jeśli kiedyś będę (a pytanie raczej powinno zakładać nie „czy”, a „kiedy”) postawiony przed arcytrudnym pytaniem o funkcjonowanie tego świata czy niektórych z jego wynalazków, z pewnością będę posiłkować się lekturą tej pozycji książkowej. Zabawna, ale dzięki temu bardzo pouczająca; trudna, ale prosta zarazem; ambitna, ale i pozwalającą się nieco odprężyć. Jeśli o jakiejś książce miałbym powiedzieć, że łączy przyjemne z pożytecznym, to przy tym tytule nie wahałbym się ani sekundy. Gorąco polecam!

„Tłumacz rzeczy” – sprawdź, gdzie kupisz najtaniej!

⏬⏬⏬⏬⏬

Autor książki: Randall Munroe
Tytuł książki: Tłumacz rzeczy: Złożone sprawy w prostych słowach
Tytuł oryginalny: Thing Explainer: Complicated Stuff in Simple Words
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jeremi Kazimierz Ochab
Liczba stron: 72
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Literatura popularnonaukowa
Forma: książka obrazkowa
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Sprawdź także: