„Thomas Morgenstern. Moja walka o każdy metr” – Thomas Morgenstern

22 stycznia 2016

morgiTrudno okrzyknąć mnie fanem skoków narciarskich, nie sposób też określić mnie w ogóle kibicem tej dyscypliny. Zwłaszcza, że ostatni raz zawody oglądałem w czasach świetności Adama Małysza. Są jednak zawodnicy, których pamiętam i bardzo cenię – wśród nich jest m.in. wesołkowaty Piotrek Żyła i… Thomas Morgenstern.

Popularny „Morgi” nie miał lekko – owszem, święcił liczne triumfy, ale i zaliczał bolesne upadki podczas skoków. Zwłaszcza ten ostatni, mający miejsce w Kulm. Gdybyście nie kojarzyli, ale mieli mocne nerwy – wyglądał on tak…

Morgenstern w swojej książce opowiada nie tylko o upadku w Kulm i wcześniejszych problematycznych skokach, ale skupia się na całej swojej karierze. Owszem, podczas lektury kibicujemy mu w stawianiu po raz kolejny „pierwszych kroków” i trzymamy kciuki za powrót formy prxed nadchodzącą olimpiadą, na którą planował jechać, ale też wracamy razem z nim myślami do lat młodzieńczych: pierwszych zawodów, wyczekiwanego powołania do kadry narodowej… Thomas nie boi się także opowiedzieć o życiu prywatnym, zwłaszcza o owianych skandalem medialnym relacjach z Kristiną i ich córeczką Lilly.

Po lekturze tej książki „Morgi” staje się w oczach czytelnika nieco inny niż według serwowanego przez media wizerunku. Jakby… dojrzalszy, silniejszy. A jego decyzja o zakończeniu kariery, po przeanalizowaniu jego argumentów, jest wręcz nie do podważenia. Książkę Morgensterna śmiało polecam nie tylko fanom tego austriackiego skoczka – to opowieść przede wszystkim o człowieku, który nauczył się w życiu wybierać, co jest najlepsze. I dla niego, i dla innych. I tego powinniśmy się od Thomasa po lekturze tej autobiografii nauczyć.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.

Autor książki: Thomas Morgenstern
Tytuł książki: Thomas Morgenstern. Moja walka o każdy metr
Tytuł oryginalny: Über meinen Schatten: Eine Reise zu mir selbst
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Barbara Toczek
Liczba stron: 240
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Biografia, autobiografia, pamiętnik
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2016

Related posts:

"Kamieniarz" - Camilla Läckberg
"Był sobie szpieg" - Keith Thomson
"To koniec, Anno" - Joanna Opiat-Bojarska

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>