„Test Marshmallow” – Walter Mischel

14 stycznia 2017

test-marshmallow-b-iext43259037PRZEMEK:

Być może termin „test Marshmallow” obił się Wam o uszy na studiach. Może słyszeliście go w innych okolicznościach. Istnieje też szansa, że po prostu kojarzycie Marshmallow jedynie jako słodkie pianki z dzieciństwa, takie jak zaprezentowana na okładce książki. Nawet, jeśli na każdą z tych teorii prawidłowa jest odpowiedź negatywna, powinniście nie tylko przeczytać tę książkę, ale i przyjrzeć się samemu tytułowemu testowi.

Jak pisze wydawca książki na swojej stronie internetowej (a także na listku okładki książki):

Legendarny test Waltera Mischela, określany mianem testu cukierkowego, dowiódł, że zdolność do odraczania gratyfikacji jest warunkiem udanego, satysfakcjonującego życia: samokontrola nie tylko wiąże się z wyższymi wynikami w testach wiedzy i kompetencji szkolnych, lepszym funkcjonowaniem społecznym i poznawczym oraz większym poczuciem własnej wartości, ale także pomaga nam w radzeniu sobie ze stresem, osiąganiu celów i przezwyciężaniu bolesnych emocji. Czy siła woli jest wrodzona, czy też można się jej nauczyć?

Autor podzielił książkę na trzy części. W pierwszej z nich, zatytułowanej Zdolność do odraczania gratyfikacji. Co umożliwia samokontrolę? opowiada przede wszystkim o przeprowadzonych przez siebie na przestrzeni lat testach, o taktykach stosowanych przez dzieci – zarówno skutecznych, jak i tych przynoszących przeciwne rezultaty. Zastanawia się, czym kierowały się badane dzieci, podejmując takie, a nie inne decyzje. Następnie przechodzi do kolejnej części o tytule Od słodkich pianek w przedszkolu do oszczędności na koncie emerytalnym. Jak łatwo się domyślić – Walter Mischel zadaje pytanie (i szuka na nie odpowiedzi, rzecz jasna) czy i w jakim stopniu samokontrola wykazywana już w przedszkolu warunkuje to, jakim dorosłym się staniemy. Wreszcie, w sekcji Z laboratorium do prawdziwego życia autor wskazuje, co tak naprawdę mówią nam wyniki przeprowadzonych przez niego testów i jaki mają – lub powinny – mieć wpływ nie tylko na nasze życie jako jednostki, ale także na systemy edukacyjne czy politykę publiczną.

„Test Marshmallow: O pożytkach płynących z samokontroli” to bardzo interesująca pozycja naukowa. Powinna zainteresować jednak nie tylko studentów nauk społecznych, m.in. psychologii, ale każdego z nas – samokontrola to ważna i bardzo przydatna w życiu umiejętność. Im szybciej zrozumiemy, jak działa i w jaki sposób ją w sobie wykształcić bądź wzmocnić, tym lepiej dla nas.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Smak Słowa.

Autor książki: Walter Mischel
Tytuł książki: Test Marshmallow: O pożytkach płynących z samokontroli
Tytuł oryginalny: The Marshmallow Test: Mastering Self-Control
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Agnieszka Nowak-Młynikowska
Liczba stron: 304
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: Nauki społeczne
Forma: Esej
Rok pierwszego wydania: 2014
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Sztuka odwlekania" - John Perry
"Historie biblijne w szczegółowych obrazkach" - Peter Martin
"Mama" - Hélene Delforge

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>