„Temat na pierwszą stronę” – Umberto Eco

16 lutego 2016

Temat_na_pierwsza_RGBZanim zasiadłem do lektury, z twórczością tego autora miałem do czynienia zaledwie raz – dorwałem kiedyś i dosłownie połknąłem „O bibliotece” Umberto Eco. „Temat na pierwszą stronę” zaciekawił mnie już samym tytułem i jako absolwent dziennikarstwa, mając też cały czas w pamięci rewelacyjny „Stan czwarty” Jeffreya Archera, postanowiłem bliżej przyjrzeć (a właściwie przysłuchać) się tej książce.

Pewien wysoko postawiony wydawca decyduje się na nietypowy eksperyment: stworzenie w 1992 roku dziennika „Jutro”, który – zgodnie z nazwą – miałby przedstawiać nie wczorajsze wydarzenia, jak konkurenci, ale prognozować, co wydarzy się jutro. W tym celu zatrusnione zostaje grono dziennikarzy. Spośród nich tylko redaktor naczelny Simei oraz magister Colonna wiedzą, że projekt ma też drugie dno.

Colonna ma dodatkowo pisać książkę uwieczniającą przebieg eksperymentu, który miałby potrwać dziesięć „zerowych numerów”, a następnie zostać zawieszony. Prezes liczy bowiem, że pokazując innym wysoko postawionym ludziom owe numery zostanie poproszony o zamknięcie dziennika w zamian za spore profity na giełdzie. Kiedy jednak kolegium redakcyjne zbiera się i zaczyna dzielić się zadaniami oraz gromadzić materiały, pozwalające stworzyć tytułowy „temat na pierwszą stronę”, sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli…

Umberto Eco w tej krótkiej powieści przedstawia de facto trzy sprawy: włoską politykę lat ’90-tych ubiegłego wieku, dużą garść teorii spiskowych, m.in. związanych z postacią Benito Mussolliniego oraz… w prosty, a zarazem nieco prześmiewczy sposób obnaża techniki manipulacyjne, stosowane przez dziennikarzy na czytelnikach. Instruujący współpracowników Colonna w rzeczywistości ostrzega nas – czytelników – rzetelnie punktując, kiedy i w jaki sposób media kłamią tak, by wszystko miało otoczkę prawdy.

„Temat na pierwszą stronę” to powieść nieco specyficzna i mi osobiście nie do końca przypadła do gustu, jednak dla samego tylko zrozumienia medialnych sztuczek, naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. Nawet, jeśli ani trochę nie obchodzą nas Włosi i ich teorie spiskowe.

Autor książki: Umberto Eco
Tytuł książki: Temat na pierwszą stronę
Tytuł oryginalny: Numero zero
Język oryginalny: włoski
Tłumacz: Krzysztof Żaboklicki
Liczba stron: 160
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2015
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Ludzie z wysp" - Elizabeth Gilbert
"Hobbysta" - Agnieszka Pruska
"Żubr Pompik. Wyprawy. Zachłanna mewa" - Tomasz Samojlik