„Tajemnicza śmierć Marianny Biel” – Marta Matyszczak

4 sierpnia 2017

mariannaPRZEMEK:

Marta Matyszczak to kolejna postać, która od recenzowania książek dość sprawnie przeszłą do ich pisania. Na co dzień tworząc Kawiarenkę Kryminalną, postanowiła spróbować swoich sił także po drugiej stronie barykady – jak łatwo się domyślić, pisząc kryminał. Jak wypadł jej debiut?

Na to pytanie odpowiem za chwilę, najpierw skupmy się na fabule. W jednym z chorzowskich familoków, a ściślej w jego piwnicy, zostają odnalezione zwłoki wiekowej już aktorki, gwiazdy lokalnego teatru. O ile policja jest generalnie zdania, że to nieszczęśliwy wypadek, kilka postaci jest odmiennego zdania. Ściślej – Róża Kwiatkowska, dziennikarka mieszkająca w tejże kamienicy, Szymon Solański – prywatny detektyw, dawny znajomy Róży oraz… pies Gucio, świeżo przygarnięty przez Szymona ze schroniska. Tylko czy ta trójka zdoła dociec prawdy? Czy psi węch, dziennikarskie kontakty i detektywistyczne sztuczki wystarczą, by odkryć prawdę – jakakolwiek by ona nie była?

Odpowiadając zatem – ta książka jest genialna! To naprawdę świetnie skrojona komedia kryminalna, czy raczej bardzo humorystyczny kryminał – bo jednak sprawa jest dość poważna. Marta Matyszczak zastosowała swoją drogą bardzo interesujący zabieg, decydując się na przerzucanie naracji. I tak, czasem obserwujemy wraz z bezosobowym, wszechwiedzącym narratorem poczynania wszystkich bohaterów (a mówiąc „wszystkich” mam na myśli wszystkie rodziny z familoka i nie tylko), a czasem wcielamy się w – uwaga – psa Gucia! Ten pomysł jest fantastyczny, naprawdę interesująco czyta się części pisane z perspektywy czworonoga, który niekiedy nie pojmuje zachowania ludzi, a innym razem o wiele szybciej dostrzega to, czego ludzkie zmysły nie ogarniają. Chylę czoła i gratuluję stworzenia tak ważnego bohatera, nie będącego człowiekiem – Gucia nie da się nie polubić, po prostu się nie da! ;)

„Tajemnicza śmierć Marianny Biel” to nie tylko udany debiut literacki Marty Matyszczak – to także przezabawna, a zarazem intrygująca lektura, bogata w śląską gwarę oraz historie związane z Chorzowem. Jeśli szukacie lekkiej, przyjemnej książki w sam raz na wakacje – oto lektura dla Was :) Spieszę swoją drogą donieść, że już 13 września ukażę się”Zbrodnia nad urwiskiem” – kolejny tom z Guciem w roli głównej ;) Ja już się nie mogę doczekać!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Dolnośląśkiemu.

Autor książki: Marta Matyszczak
Tytuł książki: Tajemnicza śmierć Marianny Biel
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 304
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Thriller/sensacja/kryminał
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Related posts:

"Mroczny zakątek" - Gillian Flynn
"Głuchy telefon" - Arne Dahl
"Znajdź różnice" - Hervé Tullet