„Tajemnica starej cerkwi” – Zenon Gierała

23 stycznia 2016

Tajemnica-starej-cerkwi---okladka-maxiPamiętam, jak za młodu hurtowo czytałem serię „Przygody Trzech Detektywów”, zmyślnie sygnowaną nazwiskiem Alfreda Hitchcocka. Każdy z tomów nosił nazwę zaczynającą się od słowa „Tajemnica…”. Widząc zatem „Tajemnicę starej cerkwi” – mimo, iż wiedziałem, że to na pewno nie będzie tego typu lektura, jak wspominane – z powodu samego tytułu postanowiłem ją przeczytać.

Akcja powieści przeznaczonej dla czytelników powyżej 10 roku życia toczy się w latach pięćdziesiątych XX wieku we wsi Śniatycze w powiecie zamojskim na Lubelszczyźnie. Głównym bohaterem jest Wojtek Bełz – typowy, pochodzący ze wsi chłopiec, mieszkający razem z rodzeństwem, babcią i tatą (mama jest w szpitalu). Nie należą do zamożnych, co widać po ich ubraniach, a Wojtka – jak każdego chłopaka – ciągnie czasem do psot.

Pewnego razu za karę zostaje w kościele po lekcji religii, by pomóc księdzu w sprzątaniu na strychu. To właśnie tam znajduje tajemniczy pamiętnik, opisujący czasy, kiedy budynek ten służył jeszcze jako prawosławna cerkiew. Podczas lektury chłopiec odkrywa jednak, że ów pamiętnik kryje w sobie pewnw tajemnice… Czy uda się je teraz, po kilkudziesięciu latach, wydobyć na światło dzienne?

Mimo początkowego dystansu, jakim obdarzałem narratora, snującego swoją opowieść momentami w nietypowy sposób, książkę czyta się naprawdę dobrze. Zagadka wciąga czytelnika (nie tylko młodego) i z zapałem śledzimy poczynania Wojtka – a jest co śledzić! Książka poza tym niesie ze sobą kilka pozytywnych wartości:

Po pierwsze, ukazuje życie dzieci na wsi – obserwujemy je podczas żniw, wypasania krów i innych czynności, które dla mieszkańców miast mogą być czystą abstrakcją. Po drugie, bohaterowie używają często gwary, przez co czytelnik może lepiej poznać kulturę opisywanego regionu. Po trzecie i najważniejsze zaś, podczas lektury otrzymujemy ogromną dawkę wiedzy historycznej – nie tylko z treści, ale i z konkretnych przypisów do tekstu.

Warto także nadmienić, że książka została wyróżniona w II edycji konkursu „Książka przyjazna dziecku”.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Jedność.

Autor książki: Zenon Gierała
Tytuł książki: Tajemnica starej cerkwi
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 288
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Literatura dziecięca, młodzieżowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Bez przebaczenia" - Aleksander Makowski
"Kobieta dość doskonała" - Sylwia Kubryńska
"Macierzyństwo bez Photoshopa - antologia

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>