„Świat Zofii” – Jostein Gaarder

13 października 2014

swiatzofiiCzternastoletnia Zofia Amundsen wracając ze szkoły znajduje w skrzynce na listy zaadresowaną do niej kopertę. Umieszczono w niej kartkę z napisem: „Kim jesteś?”. Wkrótce podobnych kartek i listów pojawia się coraz więcej… W ten sposób Zofia rozpoczyna korespondencyjny kurs filozoficzny prowadzony przez niejakiego Alberto Knoxa.

W poszczególnych lekcjach Knox przeprowadza dziewczynkę przez świat filozofii, począwszy od antyku, na czasach współczesnych kończąc. Zadając pytania i poszukując na nie odpowiedzi, starają się zrozumieć myślenie poszczególnych postaci i grup w historii. Pojawia się też dodatkowe pytanie – czy wszystko, co nam się przydarza, dzieje się naprawdę? I kim jest tajemnicza Hilda Mollar Knag, na której nazwisko przychodzą pod Zosi adres listy i pocztówki od ojca pracującego na misji ONZ? Pytań jest więcej niż odpowiedzi, ale dziewczynka pragnie rozwikłać wszystkie stawiane przed nią zagadki.

Gaarder prowadzi czytelnika (niczym Knax Zofię) w – jak sugeruje podtytuł powieści – „cudowną podróż w głąb historii filozofii”. Przyznam szczerze, że choć dwukrotnie na studiach zetknąłem się już z tą nauką i jej myślicielami, wykłady nie dotarły do mnie tak, jak ta książka. Ba – jestem zdania, że gdyby włączyć ją w kanon lektur na tychże przedmiotach, więcej osób mogłoby pojąć to, o co spierali się mędrcy tego świata.

Książka fascynująca, wciągająca, a w dodatku z olbrzymim walorem edukacyjnym. Gorąco polecam!

Autor książki: Gaarder Jostein
Tytuł książki: Świat Zofii
Tytuł oryginalny: Sofies verden
Język oryginalny: norweski
Tłumacz: Iwona Zimnicka
Liczba stron: 560
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Literatura zagraniczna
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 1991
Rok pierwszego polskiego wydania: 1995

Related posts:

"Prawda i inne kłamstwa" - Sascha Arango
"(Nie)grzeczni?" - Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska
"Pobaw się z Fafikiem" - Robert Trojanowski

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>