„Studium w szkarłacie” – Arthur Conan Doyle

1 października 2013

studium-w-szkarlacie-duzePo lekturze „Psa Baskervillów” kilka osób słusznie zwróciło mi uwagę, że zacząłęm przygody Sherlocka Holmesa i doktora Watsona poznawać gdzieś w połowie drogi, zamiast zacząć od początku, od momentu, gdy się poznali. Przyznałem im rację i zabrałem się za słuchanie wersji audio „Studium w szkarłacie”.

Doktor Watson wraca po wojnie do Anglii, gdzie rozpoczyna szukanie mieszkania. Dowiaduje się, że znajomy przyjaciela – niejaki Sherlock Holmes – także poszukuje dachu nad głową. Panowie poznają się i wynajmują razem lokal 221B na Baker Street w Londynie. Wkrótce po tym policja prosi Holmesa o pomoc w rozwikłaniu zagadki śmierci Enocha Drebbera. Detektyw udaje się na miejsce zbrodni razem z Watsonem i rozpoczyna się dochodzenie… W dalszej części książki zamieszczona jest opowieść, wyjaśniająca szczegóły wydarzeń, które miały miejsce przed śmiercią Drebbera.

Cóż, książka ciekawa, nie powiem, jednakże odnoszę wrażenie, że Arthur Conan Doyle dopiero z czasem „nabrał pióra”, bo pierwsza część przygód najsłynniejszego detektywa jakoś do mnie nie przemawia. Mam wrażenie, że sama zagadka rozwiązana jest byle jak, dość szybko i chaotycznie, natomiast wyjaśnienie zagadki jest zdecydowanie przegadane. Cóż, Doyle’owi uwagi nie zwrócę, niemniej jednak cieszę się, że zacząłem od „Psa Baskervillów”, bo podejrzewam, że po samej lekturze „Studium…” mógłbym się strasznie zrazić i niesłusznie odstawić inne książki o Sherlocku z dala od moich oczu.

Nie mam natomiast żadnych zastrzeżeń do lektora – pan Janusz Zadura czyta wyraźnie, spokojnie i budzi zainteresowanie, nawet pomimo tego, że fabuła sama w sobie zdaje się ciągnąć jak flaki z olejem ;) Podsumowując – jeśli Sherlock Holmes zrazi Was do siebie w „Studium w szkarłacie” – dajcie mu jeszcze jedną szansę. Jest tego wart, nawet pomimo kiepskiego startu ;)

Autor książki: Arthur Conan Doyle
Tytuł książki: Studium w szkarłacie
Tytuł oryginalny: A Study in Scarlet
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Ewa Łozińska-Małkiewicz
Liczba stron: 152
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał
Forma: powieść
Rok pierwszego wydania: 1887
Rok pierwszego polskiego wydania: 1956

Related posts:

"Śniadanie u Tiffany'ego" - Truman Capote
"Nowy wspaniały świat" - Aldous Huxley
"Sprostowanie" - Renée Knight