„Strefa skażenia” – Richard Preston

3 lipca 2015

strefa-skazenia-okladka-front-1000pxPrzez pewien czas byłem przekonany, że to będzie pierwsza w moim życiu lektura powieści z gatunku thriller non-fiction. Po długich tyradach umysłowych uświadomiłem sobie jednak, że stuprocentowo zalicza się do tego typu książek także „Niewinny” Johna Grishama, czyli powieść, od któej rozpoczęła się moja fascynacja Grishamem. A skoro tak – nie czekałem dłużej, tylko wszedłem do „Strefy skażenia”.

Chyba wszyscy, nawet Ci nieposiadający telewizora (jak ja) pamiętamy głośne w 2014 roku doniesienia na temat rozprzestrzeniającego się lawinowo wirusa ebola. Jego epidemia pojawiła się najpierw w Gwinei, a potem zaczęła rozszerzać na całą Afrykę Zachodnią, a także jeszcze dalej. To jednak nie pierwszy raz, kiedy „przyczajony wirus, ukryta śmierć” postanawia zaatakować nas znienacka. Podobnie było w latach 80-tych ubiegłego wieku, choć wówczas nikt nie wiedział, co to za choroba dosięga kolejnych osób.

Richard Preston w swojej książce odtwarza wydarzenia związane właśnie z ówczesnym pojawieniem się wirusa – poznajemy zatem wielu bohaterów: zarówno tych, którzy okazują się pierwszymi ofiarami, jak i osoby będące pierwszymi badaczami nowego wroga, a zarazem ratownikami ludności. Odkrywamy zatem, skąd najprawdopodobniej wziął się wirus u pierwszego zarażonego mężczyzny, poznajemy jego (niekoniecznie przyjemne dla zmysłów) efekty, mamy także możliwość wkroczenia do tytułowej „strefy skażenia”, czyli miejsca, gdzie w warunkach laboratoryjnych bada się wirusy. Przestrzeni, w której nie ma miejsca na pomyłkę, choćby minimalną. Inaczej zapłacić można (nie tylko) własnym życiem.

Można się zastanawiać, czy książka o wirusie może być interesująca. Uwierzcie jednak, że nie ma ani krzty zakłamania w widniejącym na okładce sloganie „Fascynująca historia najgroźniejszego seryjnego mordercy!” – mnie opowieść o wirusie ebola dosłownie pochłonęła, mimo że (najpewniej jak większość czytelników) podchodziłem do lektury nieco sceptycznie. Kto kocha thrillery, ten odnajdzie się tu jak w domu. Kto uwielbia literaturę faktu, otrzyma ją w bardzo interesującej, trzymającej w napięciu oprawie. Nie trzeba być dobrym z biologii czy chemii, warto natomiast mieć świadomość, że wirus ebola istnieje naprawdę. I może zaatakować ponownie…

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.

Autor książki: Richard Preston
Tytuł książki: Strefa skażenia
Tytuł oryginalny: The Hot Zone: A Terrifying True Story
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Jerzy Kuryłowicz
Liczba stron: 320
Kategoria:
Literatura piękna
Gatunek: Thriller non-fiction
Forma: Reportaż
Rok pierwszego wydania: 1994
Rok pierwszego polskiego wydania: 2015

Related posts:

"Hobbit i filozofia" - Gregory Bassham, Eric Bronson, William Irvin
"Furia" - Michał Larek
„Dania z drobiu. 3 składniki / 15 minut” - Camille Depraz

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>