„Strefa komfortu” – Ludwik Wolta

11 marca 2017

Strefa_komfortu_oklPRZEMEK:

Choć książka ta już na okładce nazwana została „antyporadnikiem w stylu noir”, daleko jej do formy typowej dla poradników. Jest to natomiast typowa powieść o bardzo nietypowej fabule, która sprawi, że wraz z bohaterem niejednokrotnie opuścicie tytułową strefę komfortu.

Berno Jaki w pewnym momencie traci grunt pod nogami – zostaje bez pracy, opuszcza go kobieta, na dodatek środki finansowe z każdą chwilą topnieją. Mężczyzna zamiast wziąć się w garść, woli spędzać czas przed komputerem, grając w Counter Strike. W pewnym momencie jednak trafia na płytę ze wskazówkami znanego coacha, Jakuba Wernera.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy i w jaki sposób coaching może zmienić czyjeś życie, Berno może być dla Was skutecznym dowodem, jak to działa w praktyce. Analizując wskazówki Wernera, mężczyzna postanawia bowiem zaplanować w ten sposób… morderstwo faceta, który odbił mu ukochaną. Czy przygotowana w ten sposób zemsta może się udać? Czy metody coachingowe okażą się skuteczne także w tak nietypowych okolicznościach?

Musze przyznać, że wątek ten bardzo mnie intrygował i był głównym powodem, dla którego chciałem czytać dalej, nawet momentami – niestety – męcząc się z lekturą. O ile bowiem planowanie morderstwa przez Berno Jakima było ciekawe i nieco zabawne, o tyle bardzo drażnił mnie niezbyt pasujący do tematu, upchnięty chyba w książce na siłę, wątek zażywania narkotyków różnej maści, czy to przez Jakima, czy przez innych bohaterów.

A szkoda, bo moim zdaniem ta część powieści w dużej mierze rujnuje jej potencjał – no, ale co kto lubi. Może innym ten klimat jednak odpowiada – oceńcie sami, niemniej: przestrzegałem ;) Z kolei wspomniane coachingowe perypetie Berna momentami bawią, paradoksalnie zarazem wyśmiewając ideę rozwoju osobistego, jak i wykazując jej skuteczność.

Podsumowując, trudno mi jednoznacznie ocenić ten tytuł – jednym może się podobać, innych odrzuci przy pierwszych stronach, w moim przypadku lektura przypominała raczej sinusoidę, wywołując mieszane odczucia, które pozostały ze mną do tej pory…

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego
gorąco dziękujemy Wydawnictwu Novae Res.

Autor książki: Ludwik Wolta
Tytuł książki: Strefa komfortu
Język oryginalny: polski
Liczba stron: 388
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: Społeczna, obyczajowa
Forma: Powieść
Rok pierwszego wydania: 2017

Related posts:

"Na tropie słów" - Katarzyna Kłosińska
"Kubuś. Gram z Disneyem" - wyd. Zielona Sowa
"Kluczowy świadek" - Jørn Lier Horst

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>